Fotorelacja: Spotkanie z Szymonem Brodziakiem w Vivid Gallery (Wrocław)

12 czerwca we wrocławskiej Vivid Gallery miało miejsce spotkanie z Szymonem Brodziakiem. Fotografem o którym ostatnio zrobiło się głośno po tym jak zdobył nagrodę w Konkursie Fotograficznym One Eyeland w którym został uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej.

A6E09179c

A6E09177
Porsche stojące przed galerią nie jest jedynie ekspozycją sponsora ale jest ściśle powiązane ze spotkaniem i jego bohaterem…

Szymon nie jest postacią anonimową, a ostatnią nagrodę zdobył nie przypadkiem. Na wszystko ciężko pracował przez długie lata budując swoje portfolio. W 2013 roku otrzymał nagrodę Johnnie Walker Keep Walking Award za „ciągłe urzeczywistnianie swoich marzeń oraz pasję wyznaczania nowych ścieżek w poszukiwaniu piękna”.

A6E09197

A6E09192

Rok później podczas Festiwalu Filmowego w Cannes został uznany przez jury FashionTV Photographers Awards za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych. W 2015 roku stał się pierwszym Polakiem i jednocześnie najmłodszym artystą (rocznik 79), którego prace wystawiono w prestiżowym Muzeum Fotografii – Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie na wystawie „Newton.Horvat.Brodziak”.

A6E09326W kolejnych latach przyszły kolejne nagrody International Photography Awards (2016) oraz w nagradzającym najlepsze zdjęcia monochromatyczne na świecie Black & White Spider Awards (2016).

A6E09183

A6E09284

Szymon rozpoczął swoją przygodę z fotografią ponad 15 lat temu, a jego pierwszą modelką była jego ówczesna dziewczyna, aktualnie żona, Ania. Na początku zaczął od fotografii ślubnej co uważa za bardzo cenne doświadczenie, w międzyczasie asystował i zaczął pracę w agencji reklamowej. Szybko jednak stwierdził, że to nie jest to co chciałby w życiu robić (choć z wykształcenia jest ekonomistą).

A6E09354
Pierwsza modelka – Ania

W trakcie prawie dwugodzinnego spotkania Szymon opowiadał o kilku ważnych dla niego projektach. Pokazując nie tylko zdjęcia (znajdujące się w galerii) ale też krótkie filmik z backstage’u (które można również znaleźć na jego stronie).

A6E09240

A6E09305

A6E09180

I tak swoje opowieści rozpoczął od sesji mebli Noti. To pierwsza poważna kampania stworzona przez fotografa. Sesji powstała zimą 2008 roku we wnętrzach starego Pałacu w Jankowicach. Na jednym ze zdjęć z tego cyklu znajduje się koń. Szymon opowiadał anegdoty z tym związane (np. trener koni ukryty za kanapą, który próbował wydawać mu polecenia).

A6E09198

Wydawać by się mogło, że taka sesja będzie trampoliną do sukcesu. Nic takiego nie miało jednak miejsca. Sporo później w pewien jesienny wieczór zadzwonił do niego ówczesny redaktor Playboya Marcin Meller z propozycją „zrobienia czegoś razem”.

A6E09196

A6E09320

W trakcie rozmowy Szymon zapytał czy mogą to być zdjęcia czarno-białe. Playboy na taki materiał może sobie pozwolić 2 razy do roku (częściej nie przejdzie) i na taki układ Szymon się zgodził, gdyż jak sam twierdzi nie robi zdjęć kolorowych – a przynajmniej się nimi nie chwali.  Kilka miesięcy później powstała sesja Polowanie o dwóch polujących na siebie kobietach. Sesja choć została wydrukowana w Polskiej edycji (oraz kilku zagranicznych) okazała się skandalem gdy informacja o niej trafiła do siedziby głównej Playboya w USA.

A6E09208

Okazało się że broń, krew i śmierć i tego typu klimaty nie do końca pasują do wizji tego magazynu. Ochrzan z samej góry otrzymał redaktor naczelny Marcin Meller, a Szymon trafił na „czarną listę”. Na szczęście cała sytuacja poszła w niepamięć. Rok później amerykański Playboy przedrukował sesję, którą Brodziak stworzył na potrzeby serialu HBO “Czysta krew”. W trakcie współpracy z Playboyem artysta stworzył kilka projektów m.in. sesję Anny Muchy.

A6E09184

Kolejna sesja o której opowiadał Szymon to kampania reklamowa stworzona dla wrocławskiego Centrum Porsche (będącego również jednym ze sponsorów tego spotkania). Doskonałość wyprzedza schematy. Brodziak dla Porsche Centrum Wrocław

A6E09266

A6E09271

A6E09281
Dwa zdjęcia z różnych okresów twórczości gdzie cichym bohaterem są samochody marki Porsche.

Jedną z ciekawostek był fakt, że na wrocławskim spotkaniu obecna była młoda modelka Julia, która brała udział w tym projekcie. Skromnie ubrana zupełnie nie rzucała się w oczy 🙂 (przestała być anonimowa gdy Szymon wywołał ją w trakcie prelekcji).

A6E09201
Julia wykonujące ekwilibrystyczne ewolucje na „szarfie”.
A6E09219
… w rzeczywistości to taka skromna dziewczyna.

Kolejny ciekawy projekt, który powstał z okazji uroczystego otwarcia Centrum Posnania to cykl Ballerinas (Baletnice).

A6E09290

Największym wyzwaniem w trakcie jej tworzenia było uchwycenie tancerek w ruchu (wcześniejsze sesje twórcy były bardziej statyczne).

A6E09294

A6E09296

Sesja ta została nagrodzona Brązowym Medalem na międzynarodowym konkursie Prix de la Photographie Paris. Brodziak został też uhonorowany tytułem Najlepszego Fotografa Reklamowego Roku w tej edycji konkursu.

A6E09298

A6E09363

Jak wyglądają prace nad taką sesja? Jak mówi autor:

Zawsze mam ogólną wizję, pomysł i tego się trzymam. Zresztą przygotowania do zdecydowanie najważniejszy etap pracy i najbardziej czasochłonny. Sama realizacja zdjęć to tak naprawdę chwila… Każdy kadr mam dokładnie rozrysowany na papierze, ale czasami te najciekawsze ujęcia to efekt uboczny scenariusza.

A6E09229

Przykładem takiego długo przygotowywanego projektu była sesja na złomowisku zrealizowana jako kalendarz dla Leonory Jiménez. Ta słynna kostarykańska modelka, która uzyskała tytuł najpiękniejsza kobiety w konkursie Miss Asia Pacific International 2005, co roku przygotowuje kalendarz z innym fotografem. Wizja jaką miał Szymona na tę sesję inspirowana była sceną z filmu „Constantine”, w której samochód wpadał na bohatera i się na nim rozbijał.

A6E09230

Aby wykonać to zdjęcie oprócz znalezienia odpowiedniej lokacji, Szymon musiał przeszukać wszystkie okoliczne złomowiska i kupić odpowiednio uszkodzone samochody. Reszta to odpowiednie ustawienie auta oraz stylizacja i emocje modelki.

A6E09236

Efekty kawałków szkła i fragmenty rozlatującego się pojazdu pod wpływem „crashtestu” to już efekt postprodukcji, którą fotograf sam się już nie zajmuje. Właściwa sesja fotograficzna trwała tylko jeden dzień ale przygotowania do niej zabrały kilka miesięcy.

A6E09237

A6E09238

Jeżeli chodzi o tematykę prac to Szymon fotografuje głównie kobiety, bo to one go inspirują. Jednak jak stwierdził gdy przyjrzy się jego projektom to można tam zobaczyć również mężczyzn ale jako postacie drugoplanowe.

A6E09361

“Jesteś tym, co widzisz” to moto Brodziaka. Jak twierdzi nigdy nie miał potrzeby układania jakiejś filozofii do swoich zdjęć. To widz decyduje o tym, co zobaczy na zdjęciu, to on buduje z tego historię.

A6E09357

A6E09315

Pierwszy album fotograficzny Szymona „Brodziak ONE” miał swoją oficjalną premierę w Rzymie pod koniec 2014 roku. Zawiera on ponad 300 monochromatycznych zdjęć podsumowujących 10 lat zawodowej działalności fotografa. Publikację rozpoczyna osobista dedykacja od June Newton, żony legendarnego Helmuta Newtona.

A6E09313

A6E09246

Z tym wydarzeniem również wiąże się całkiem długa i interesująca historia. Jak poznał ekscentryczną żonę słynnego fotografa. W jakich okolicznościach pokazywał jej swoją próbną wersję albumu bojąc się że zostanie posądzony o zbytnie inspirowanie się twórczością jej zmarłego męża oraz jak to się stało, że został zaproszony na słynną wystawę w Fundacji Helmuta Newtona. O tym równie można było usłyszeć podczas prelekcji.

A6E09262

A6E09261

Na zakończenie spotkanie szczęśliwcy mogli wygrać trzy prace artysty.

A6E09351

A6E09353

A6E09283

A6E09199

Aktualnie fotograf pracuje nad kolejnym albumem. Natomiast jego zdjęcia w różnych wersjach i formatach (plakat, fotografia autorska, fotografia kolekcjonerska) można kupić zarówno na stronie artysty jak również w galerii Vivid.

Pełna galeria (91 zdjęć)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s