Ile wydaję na subskrypcje i abonamenty

Ostatnio na jednym z blogów okołotechnologicznych trafiłem na wpis w których autor przytaczał informację o subskrypcjach jakie posiada statystyczny Polak i jakiego rodzaje usługi posiada w abonamencie. Zainspirowało mnie to do przeanalizowania swoich abonamentów i subskrypcji, a oto wyniki tej analizy.

W czasach sharing economy stało się modne i coraz więcej usług czy rzeczy wypożyczamy, a nie nabywamy, model subskrypcyjno-abonamentowy wkracza w coraz to nowe obszary naszego życia. W przytoczonej we wstępie publikacji do abonamentów i subskrypcji zaliczano również opłaty za mieszkanie/prąd/wodę. Ja w swojej analizie je pominę gdyż są one niezbędne do egzystencji i skupię się na wszystkim bez czego da się (w teorii) obyć.

I tak moja lista subskrypcji i abonamentów przedstawia się w następujący sposób:

Usługa

Uwagi

Miesięcznie

Rocznie

abonament komórkowy T-Mobile 24 PLN
internet Netia 45 PLN
fitness/siłownia McFit 69 PLN
domena ovh 2,87 PLN 34,5 PLN
serwer linuxpl.com 8,25 PLN 99 PLN
chmura dla zdjęć flickr 3,8 EUR = 16,5 PLN 45,8 EUR
email home.pl 3,16 PLN 37,88 PLN
SUMA 168,78 PLN

W sumie na abonamenty i subskrypcje wydaję miesięcznie prawie 170 PLN. Przyznam, że jak się to zsumuje to trochę się tego uzbierało i spora część usług dotyczy „życia cyfrowego”.

Patrząc na powyższe zestawienie być może zdziwi Was fakt braku kilku popularnych usług. Nie o niczym nie zapomniałem. Oto kilka słów wyjaśnienia.

TV. Nie ogląda telewizji od momentu pójścia na studia (czyli ponad 20 lat) stąd brak jakiegokolwiek abonamentu telewizyjnego.

Nie korzystam też z Netflixa ani innych subskrypcyjnych VOD. Filmy online wypożyczam pojedynczo najczęściej z Chili.tv lub wykupuje miesięczny abonament (raz na rok) w Cineman.pl. Poza tym chodzę do kina 🙂

Spotify. Ostatnio z KaTe założyliśmy wspólne, darmowe konto, które w zupełności wystarcza nam do sporadycznego słuchania muzyki w tle (na przykład podczas zmywania). Poza tym w pracy muzyka leci z YouTube.

Dysk Google/Dropbox/OneDrive – tutaj korzystam tylko z darmowych opcji

PlayStation Plus – zdarzyło mi się kilka razy wykupić PS Plus w promocji ale w tej chwili nie mam takiej potrzeby.

Adobe – choć jestem pasjonatem fotografii nie widzę potrzeby płacenia za abonament na programy służących do edycji zdjęć, korzystam z płatnych jednorazowo aplikacji desktopowych (jak Corel Draw/Paint Shop Pro oraz ostatnio Corel VideoStudio)

A czy jest jakaś usługą którą chętnie bym subskrybował?

Tak, prasę! Ostatnio pojawił się nowy serwis Newsstand, który pozwala po opłaceniu stosunkowo niewielkiej miesięcznej opłaty na dostęp do kilkudziesięciu tytułów prasowych. Pomysł interesujący jednak baza tytułów na razie nie do końca odpowiada moim gustom ale jeżeli serwis będzie rozwijany to jest to subskrypcja na którą byłbym w stanie się skusić. Co prawda nie jest to pierwsze podejście do tego typu usługi (pamięta ktoś jeszcze czeskie Piano?) no ale może tym razem się uda.

Pewnie kiedyś w końcu zasubskrybuje któryś z popularnych serwisów VOD jeżeli będzie miał wystarczająca liczbę filmów, które mnie zainteresują. Niestety póki co rozdrobnienie platform VOD postępuje (co chwila powstają nowe) i raczej nie zanosi się na miejsce posiadające bibliotekę z większość najważniejszych filmów, które powstały w całej historii kinematografii.

A jak to wygląda u Was? Ile wydajecie na subskrypcje i abonamenty i czy gdybyście zrobili takie podsumowanie coś by Was zaskoczyło? Czy są jakieś usługi, które z chęcią byście zasubskrybowali?

Jedna myśl na temat “Ile wydaję na subskrypcje i abonamenty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s