Upflix jeden by wszystkimi VOD rządzić

W dzisiejszych czasach kiedy serwisy “wideo na żądanie” czyli popularne VODy rosną jak grzyby po deszczu, bardzo trudno jest ogarnąć to co oferuje konkretna platforma, a jeszcze trudniej znaleźć gdzie można obejrzeć dany film. Przez długi czas nie było jednego serwisu, który w prosty i skuteczny sposób potrafił rozwiązać powyższe problemy, a te które się pojawiały szybko znikały lub nie oferowały dostępu do wszystkich najważniejszych platform. Aż pojawił się Upfilx

Upflix.pl być może część z Was kojarzy, bo to nie jest nowy serwis. Istnieje już od kilku lat. Kiedy o nim usłyszałem zawierał on tylko bazy katalogów Netflixa, HBO Go, Amazon Prime… a ja żadnej z tych platform nie używam. Stąd dwa lata temu postanowiłem napisać do autora, którym jest Tomasz Konarski z zapytaniem czy planuje rozszerzenie serwisu o kolejne platformy. Odpisał on wówczas, że nie mówi „nie” ale ze względu na hobbistyczny charakter projektu (powstawał on „po godzinach”) pewnie to trochę zajmie.

Minął rok i dostałem maila od Tomka tym razem z informacją, że w Upflixie pojawił się w końcu mój ulubiony serwis VOD Chili… Był to wystarczający bodziec do tego abym w końcu założył tam konto i wysłać kilka sugestii autorowi. (Nie chwaląc się to dzięki mnie pojawiły się w Upflixie informacje o reżyserach filmu ;). W tamtym okresie Tomek rozpoczął też pracę nad nowy layoutem.

Dzisiaj z czystym sumieniem mogę Wam już polecić Upflixa jako serwis, który świetnie ogarnia katalogi najważniejszych, dostępnych w Polsce, platform VOD. Aktualnie znajdziecie tam: Netflixa, HBO GO, Amazon Prime Video, Chili, Cineman, Ipla, Rakuten, iTunes, Player.pl, VOD.pl. Lista jak widać jest już naprawdę pokaźna.

Serwis posiada bardzo efektywny interfejs. Bardzo sprawnie można oznaczyć tam film jako “obejrzany” lub “do obejrzenia”. Gdy zacząłem jego testowanie w przeciągu godziny udało mi się oznaczyć tak kilkaset filmów.

Oprócz zaawansowanej, wielokryterialnej wyszukiwarki (która pozwala również szukać w zapowiedziach, filmach usuwanych, bądź już niedostępnych) serwis udostępnia tworzenie własnych kolekcji. Jest to  świetna funkcja, bo oprócz filmów do obejrzenia, czy już obejrzanych można sobie stworzyć kolekcję pod tytułem “Mam na płytach”.

Upflix doczekał się też sekcji „aktualności”, gdzie możecie poczytać o newsach związanych z konkretnymi platformami lub danymi produkcjami na nich dostępnymi.

Czy serwis jest już idealny? Prawie 🙂 Jest jeszcze kilka drobnych rzeczy które można by dopracować. Na przykład w serwisie chili.tv część filmów dostępna jest do wypożyczenia ale część tylko do zakupu cyfrowego. Niestety nie jest to w żaden sposób oznaczone w wynikach wyszukiwania upflixa.

Czy czegoś Upflixowi brakuje? Można by wprowadzić dodatkowe kryterium wyszukiwania np. po cenach wypożyczenia/zakupu (część platform ma skromny katalog darmowych tytułów, gdzie czasami można odkryć jakąś perełkę) albo bardziej szczegółowe kategorie wiekowe (aktualnie jest ogólna kategoria „filmy dla dzieci”).

Inna funkcją, którą chętnie bym widział w serwisie to integracji z Filmwebem… ale tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, bo nasz rodzimy portal o filmach nie jest skłonny (w przeciwieństwie do IMDB) do dzielenia się budowaną przez lata bazą. Filmweb nie dostarcza bowiem żadnego API (interfejsu programistycznego) pozwalającego na proste połączenie z tym serwisem. Stąd realistycznie patrząc szanse na taką funkcję w Upflixie są raczej niewielkie.

Na koniec pozostaje mi tylko stwierdzić, że Upflix to najbardziej kompletna przeszukiwarka serwisów VOD z jaką się zetknąłem i myślę, że każdy miłośnik filmów i seriali, który z tych platform korzysta, powinien mieć ją w swoich ulubionych.

4 myśli na temat “Upflix jeden by wszystkimi VOD rządzić

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s