Wystawa: Tokio. Smok i Smok (Kraków)

Tokio 24 Krzysztofa Gonciarza to nie jedyna ekspozycja, którą mogliśmy oglądać w trakcie naszej wizyty w Muzeum Sztuki i Techniki Manggha w Krakowie. Inną nie mniej interesującą ale chyba nieco przyćmioną przez projekt internetowego celebryty była wystawa Tokio. Smok i Smok. Smok i Smok nawiązuje do dwóch słynnych kreatur z którymi kojarzą się obydwa miasta (Kraków i Tokio). Chodzi o Smoka Wawelskiego oraz Godzillę które zabierają nas w podróż po komiksowym Tokio.

DSC08819

Różne dzielnice miasta zostały zaprezentowane jako wielkoformatowe plansze w postaci klimatycznych, czarno-białych komiksów z elementami charakterystycznymi dla stolicy kraju kwitnącej wiśni.

A6E03588

Smoki zapraszają więc na spacer po kilku najbardziej znanych dzielnicach Tokio.

Shinjuku

Dzielnica która nigdy nie zasypia. Goniący do pracy biznesmeni, którzy po długim dniu pracy zamiast do domów udają się do barów znajdujących się w wąskich neonowych uliczkach…

DSC08774

DSC08775

Harajuku

Zwana często dzielnicą młodzieżową. To tutaj wzdłuż głównej ulicy Takeshita Dori widać spacerującą młodzież w odlotowych strojach różnych subkultur przypominających te z anime lub gier komputerowych (Ulica najbardziej żywa jest w weekendy, bo gdy byliśmy w Harajuku w trakcie tygodnia to aż tak oryginalnie nie było). Znajdziecie tam również liczne butiki z ekstrawagancką odzieżą i modne kawiarnie.

DSC08762

Shibuya Crossing | Hachiko

Jedno z najsłynniejszych i najbardziej zatłoczonych skrzyżowań na świecie gdzie pasy przebiegają we wszystkich możliwych kierunkach. Niedaleko lokalnej stacji znajduje się też słynny pomnik psa Hachiko, który według legendy codziennie odprowadzał swojego pana do metra. Niestety pewnego dnia jego pan zmarł w miejscu pracy (uniwersytet), a jego wierny przyjaciel czekał na niego przez kolejne 11 lat. Historię tą zna każdy Japończyk, a mieszkańcy miasta postanowili postawić pomnik wiernemu czworonogowi.

DSC08758

Shibuya

Cała dzielnica Shibuya z licznymi sklepami modowymi oraz muzycznymi to miejsce spotkań tokijskiej młodzieży. Niedaleko znajduje się też park Yoyogi, który w niedzielę wykorzystywany jest jako miejsce spotkań fanów japońskiej muzyki rockowej (j-rock), kuglarzy, komików, klubów sztuk walki, cosplayerów oraz innych grup zainteresowań i subkulturowych.

DSC08760

Akihabara

A skoro jesteśmy już przy hobbystach to Akihabara to sklepowy raj dla fanów mangi, anime oraz elektronicznych geeków. Znajdują się tam wielopiętrowe sklepy gdzie znajdziesz wszystko co przysłowiowego otaku doprowadza do ekstazy: japońskie komiksy i animacje, figurki, plakaty, gadżety, gry komputerowe i masa elektroniki.

Centrum Tokio – Pałac Cesarski

W centru miasta otoczony fosą znajduje się pałac Cesarza Reiwa (czyli Piękna Harmonia). W 2019 roku, 1 maja rozpoczęła się w Japonii nowa epoka wraz z wstąpieniem na tron nowego cesarza Narushito. Pałac można zwiedzać tylko 2 razy w roku.

DSC08794

Świątynia Meiji

Najważniejsza świątynia shintoistyczna w Tokio. Wchodzisz do niej przez olbrzymią bramę Tori wykonaną z 1500 letnich cyprysów japońskich. Brama ta stanowi symbol przejścia między światem codziennym a miejscem świętym.

DSC08795

W pobliżu znajduje się wspomniany wcześniej Park Yoyogi. Idealne miejsca na spacer oblegane przez Japończyków i turystów szczególnie w okresie kwitnienia wiśni.

Park Ueno

W parku Ueno znajduje się tokijskie Muzeum Narodowe oraz najstarsze japońskie zoo. Rośnie tu ponad 1000 drzew Sakury czyli japońskiej Wiśni. Stąd często organizowane są tutaj pikniki przy okazji święta Hanami kiedy to Japończycy śledzą front kwitnienia wiśni rozpoczynający się od Okinawy i zmierzający w kierunku Hokkaido.

DSC08806

Roppingi Hills i Mori Tower

Tokijskie city, pełne wieżowców, restauracji, biur i sklepów, a w jego centrum Mori Tower jeden z najwyższych budynków w Tokio (54 piętra).

DSC08797

Asakusa

Do tej niewielkiej dzielnicy prowadzi brama grzmotów od której ciągnie się 200-metrowa ulica Nakamise z licznymi pamiątkami. Na jej końcu znajduje się najstarsza w mieście buddyjska świątynia Senso-ji.

DSC08804

Przechadzając się po mangowym Tokio w kilku miejscach można wejść z nim w interakcje. Chodząc szlakami smoków dotrzemy między innymi do lokalnego baru yatai gdzie serwują yakitori – szaszłyki z kurczaka (podobno ulubione przez smoki).

DSC08768Tam też można spróbować swoich sił w posługiwaniu się pałeczkami.

DSC08771

DSC08780

W kolejnej sali czeka nas scena jak z filmów o Godzilli. Możemy tam posterować walką potworów: Smok kontra Smok. Dzięki panelowi sterującemu nie tylko można nadać dramatycznej atmosfery (poprzez zmianę oświetlenia bestii) ale też ich animacji.

DSC08787

DSC08777

DSC08786

Dla bardziej wrażliwych zwiedzających dostępna jest strefa gdzie można przymierzyć kilka tradycyjnych strojów lub przyjrzeć się tradycyjnym, japońskim maskom.

DSC08802

A6E03591

A kreatywni buntownicy znajdą także kąt graffiti gdzie możemy odmalować ekran z charakterystycznymi dla Japonii produkcjami filmowymi.

A6E03592

DSC08810

I to tyle smocza wycieczka po mangowej stolicy Japonii nie tylko dostarcza wrażeń wizualnych ale też interaktywnych. Cóż tutaj więcej dodać, po prostu zajrzyjcie.

DSC08761

Pełna galeria (40 zdjęć)

Jedna myśl na temat “Wystawa: Tokio. Smok i Smok (Kraków)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s