Aplikacja do odnajdowania murali – Art of Street

Jakiś czas temu skontaktował się ze mną Michał Wawryszuk, który zauważył że mamy wspólne zainteresowania, a dotyczą one street artu czyli sztuki ulicznej. Jak się okazało Michał jest autorem aplikacji mobilnej Art of Street, która pomaga w odnajdowaniu murali znajdujących się na ulicach największych Polskich (choć nie tylko) miast. Przyznam, że od razu pomysł aplikacji bardzo mi się spodobał, gdyż często planując zwiedzanie nowych miejsc szukamy (z KaTe) informacji w jakich rejonach miasta można znaleźć ciekawe murale lub graffiti, tak aby będąc w pobliżu, spróbować je odnaleźć. Z przyjemnością więc przestaliśmy na propozycję aby po testować aplikację Art of Street.

Aplikacja dostępna jest w dwóch wersjach darmowej i płatnej (Art of Street Premium). Wersja darmowa posiada bazę tylko kilku miast. Są to Warszawa, Lublin, Białystok. W wersji płatnej jest ich już znacznie więcej, a oprócz rodzimych miejscowości jest także Berlin.

Screenshot_20190909-161403

W działaniu aplikacja jest bardzo prosta. Wybieramy miasto, które nas interesuje, a następnie na jego mapie możemy podrzeć miniaturki murali. Z dodatkowych opcji możemy się zlokalizować. Oprócz odległości od danego dzieła sztuki mam dostępny również jego podgląd (abyśmy wiedzieli czego się spodziewać i czego szukać).

Screenshot_20190909-161755

Mapę oczywiście można przeglądać i sprawdzać gdzie w danym mieście zagęszczenie murali jest największe. Dzięki czemu, jeżeli naszym celem jest wycieczka w poszukiwaniu street artu, to od razu możemy udać się w wybraną okolicę.

Screenshot_20190909-161142

Możemy także przejrzeć zdjęcia murali z danego miasta, a następnie zlokalizować je na mapie.

Screenshot_20190909-161743

Muszę przyznać, że baza murali jest całkiem spora. Oczywiście biorąc pod uwagę dynamizm związany z tym rodzajem sztuki zdarza się, że nie wszystkie murale w danej okolicy znajdziemy w aplikacji. Mimo wszystko aplikacja zawiera ich znacznie niż gdybyśmy samodzielne starali się je zlokalizować wykorzystując internet.

Screenshot_20190909-164624

My testowanie murali wykonaliśmy podczas naszej wycieczki do Krakowa. Na obszarze w którym przebywaliśmy udało nam się znaleźć wszystkie dzieła znajdujące się w aplikacji. Co potwierdza jej użyteczność. Warto też dodać, że zdjęcia murali są w dobrej  jakości (w sensie murale można zobaczyć w całej okazałości podczas, gdy na żywo często okazywało się, że są one nie zawsze w pełni widoczne – np zostały czymś zastawione).

Screenshot_20190909-161321
Zdjęcie murala w aplikacji.
A6E03710
A tutaj mural „na żywo”. Jak widać dostęp do niego jest mocno utrudniony.

Aplikacja jest dosyć prosta ale spełnia swoje założenia. Oczywiście znalazło się kilka uwag, które mam nadzieję autor kiedyś uwzględni w aktualizacjach.

Nasze uwagi

– po przejściu ze zdjęcia muralu na widok mapy nie zostaje on w żaden sposób wyróżniony (co może być problemem gdy blisko siebie zlokalizowanych jest kilka murali)

– brak możliwości zgłoszenia feedbacku (np. mural już nie istnieje, zgłaszanie nowego)

Z opcji nice to have

– nie ma adresów (czasami konkretny adres danego miejsc byłby przydatny)

– nie ma informacji o autorach muralu – wiem, że czasami może być to trudne do ustalenia ale fajnie by było mieć informacje o autorach (szczególnie że często autorami murali nie są anonimowi twórcy ale utalentowani artyści)

– aplikacja nie działa offline (a po wyłączeniu wifi brakowało komunikatu, że sieć nie jest dostępna)

– brak możliwość oznaczania „obszarów graffiti” (czyli miejsc gdzie można natknąć się na interesujące graffiti – często są to np. obszary post industrialne, stare fabryki)

Jak widzicie nie są to jakieś krytyczne braki tylko raczej kilka dodatkowych opcji bez których można żyć ale które na pewno by nie zaszkodziło mieć.

Jako miłośnikom street artu nam ta aplikacja bardzo przypadła do gustu gdyż znacznie oszczędza czas w przypadku planowania street artowych wycieczek. Wersja premium kosztuje tylko 9.9 PLN i przyznam, że nie zastanawialiśmy się zbyt długo nad jej zakupem, bo czas jaki spędziliśmy na zlokalizowaniem murali podczas przygotowań do naszych podróży jest zdecydowanie cenniejszy. Szczególnie, że informacje znalezione w sieci często są nieaktualne i szukając konkretnych dział często okazuje się, że one już nie istnieje.

Screenshot_20190909-161229

Mam tylko nadzieję, że autorowi wystarczy zapału do rozwijania i aktualizacji tej aplikacji gdyż murale to bardzo “żywe” twory, które pojawiają się i znikają w tkance miejskiej bardzo często. Super by było też gdyby aplikacja wspierała nie tylko polskie miasta. Jej użyteczność (i popularność za pewnie by mocno wzrosła).

Art of Street znajdziecie w sklepach Google i Apple.

2 myśli na temat “Aplikacja do odnajdowania murali – Art of Street

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s