Film: I Want My MTV (I Want My MTV – aka Biography: I Want My MTV)

Choć patrząc na moją metryczkę mogło by się wydawać, że jestem z pokolenia wychowanego na MTV (w Polsce MTV było na topie w latach 90.) to jednak nie mogę się do tej grupy zaliczyć z prostego powodu… nie miałem kablówki. Jak się okazuje nie tylko ja miałem ten problem. W momencie startu tego kanału w Stanach wielu młodych ludzi choć posiadało kablówki nie było w stanie odbierać MTV gdyż ich operatorzy nie byli zainteresowani dołączeniem nowej stacji serwującej wyłącznie muzykę do swoich pakietów. I stąd pojawił się pomysł na przełomową reklamę I Want My MTV… w którą zaangażowano największe gwiazdy muzyki i od której rozpoczął się szał na tą kultową stację muzyczną.

IWMMTV to film dokumentalny opisujący proces powstawania stacji i pierwsze lata jej dynamicznego rozwoju. Twórcom udało się dotrzeć do ojców (i matek) założycieli. W filmie znajdują się rozmowy z pomysłodawcą, osobą która odpowiadała za stworzenie logo, autorami pierwszych programów, a także pierwszymi VJ (Video Jockey), którzy występowali w programach MTV.

Dowiemy się jak powstał pomysł na pierwszą audycję (dżingiel z lądowaniem na księżycu) oraz dlaczego nikt nie chciał MTV w kablówkach. W filmie zobaczymy jak ewoluowały teledyski i zaczynały nabierać coraz bardziej wyrafinowanych form. A także jak dobry wideoklip mógł wywindować dowolnego artystę do mega gwiazdy… lub zły strącić go na dno.

W filmie oprócz wywiadów z byłymi pracownikami odpowiedzialnymi za kształt stacji, znalazły się oczywiście materiały archiwalne oraz wywiady z gwiazdami muzyki. Wśród najbardziej znanych będzie np. Sting, Billy Idol czy wokalista A-HA.

Film nie omija też nieco bardziej kontrowersyjnych tematów. Jak końcówka wywiadu z Davidem Bowie, który zadał jedno trudne pytanie. Dlaczego wczesne MTV nie grało utworów czarnych artystów (albo dlaczego niektórych artystów jednak grało – jak Michael Jackson). A także jak to się stało, że kobiety w teledyskach zostały tak uprzedmiotowione.

Większość filmu opowiada o bardzo interesujących początkach stacji, tak gdzieś do roku 1987. Kiedy to stacja będąca w portfolio Warner Bros została sprzedana Vivendi… i w telewizji grającej głównie wideoklipy zaczęły pojawiać się programy typu… reality show.

Całość jest sprawnie zmontowana (nie ma dłużyzn, choć nie jest to montaż rodem z MTV) i świetnie się to ogląda szczególnie, że większość informacji i anegdot pochodzi z pierwszej ręki.

 

IWMMTV to kawał interesującej historii, który zmienił telewizję na zawsze. Film obowiązkowy nie tylko dla ludzi wychowanych na tym kanale czy fanów muzyki, ale i osób interesujących się historią mediów i popkultury.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Jedna myśl na temat “Film: I Want My MTV (I Want My MTV – aka Biography: I Want My MTV)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s