Amsterdam: Heineken Experience

Dzisiaj o jednej z najpopularniejszych atrakcji Amsterdamu, Heineken Experience czyli zabytkowym browarze, w którym obecnie znajduje się nowoczesne, interaktywne muzeum poświęcone marce piwa Heineken i jego historii. Co tam znajdziecie i czy warto się tam wybrać?

DSC07850

Browar Heineken został założony przez Gerarda Adriaan Heineken w 1863 roku. Wówczas to kupił on znajdujący się w Amsterdamie browar De Hooiberg, którego nazwę zmienił 10 lat później na Heineken’s Bierbrouwerij Maatschappij. Do dnia dzisiejszego firma należy w dużej części do rodziny Heineken. Do firmy należy wiele lokalnych browarów na świecie między innymi polski Żywiec.

DSC07793

Browar w centrum Amsterdamu powstał w 1867 roku i przez ponad 120 lat służył jako główny zakład piwowarski. Choć już wcześniej dostępne były wycieczki po w pełni działającym browarze to w 1991 roku produkcję piwa przeniesiono do nowoczesnego browaru w Zoeterwoude, a zabytkowy budynek został otwarty dla zwiedzających jako Centrum Powitalne i Informacyjne Heinekena.

DSC07795

Centrum zmieniło swoją nazwę w 2001 na Heineken Experience aby podkreślić, że nie jest to zwykłe muzeum a bardziej „doświadczenie marki”.

DSC07803

DSC07804

Heineken Experience to obecnie jedna z głównych atrakcji turystycznych Amsterdamu – rocznie odwiedza ją 400 tys. osób. Zwiększone zainteresowanie doprowadziło do rozbudowy i modernizacji, jaką obiekt przeszedł między październikiem 2007 a grudniem 2008 roku.

DSC07808

Po remoncie do dyspozycji zwiedzających oddano cztery poziomy na których znajdziemy oprócz historycznych artefaktów, możliwości eksploracji i próbkowania produktów, także interaktywne wystawy wykorzystujące najnowszą technologie multimedialne.

DSC07807
Dla ludzi nieprzepadających za klasycznym muzeum istnieje możliwość szybkiego pominięcia tej części…

Miejsce to łączy w sobie funkcję muzeum oraz nowoczesnego centrum multimedialnego.

DSC07809

DSC07811

Można tam zapoznać się z historią tego jak mały, holenderski browar stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek piwa na świecie, prześledzić dzieje piwowarskiej rodziny Heinekenów, zapoznać się z każdym etap procesu warzenia piwa, obejrzeć bogatą kolekcję butelek, etykiet piwnych oraz plakatów reklamowych, ilustrujących ewolucję marki na przestrzeni lat.

DSC07812

DSC07816

DSC07818
Butelka z 1939 roku.
DSC07826
Złoty medal zdobyty w Paryżu widnieje niemal na każdej butelce Heinekena.

Oryginalny browar, w którym mieści się Heineken Experience, jest nie tylko historycznym wizytówką firmy Heineken. Należy on również do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. W skład tego szlaku wchodzi ponad 840 obiektów w 29 krajach europejskich. Główny szlak obejmuje 66 obiektów. Dodatkowo szlaki regionalne szczegółowo prezentują różnorodność europejskiej historii przemysłu i ich wspólne korzenie.

DSC07832

DSC07844
Prezentacja przedstawiająca proces ważenia piwa w kilku krokach.

Obiekt przez większość trasy zwiedza się samodzielnie, przy czym w większości sal dostępni są przewodnicy których można dopytać o szczegóły dotyczące ekspozycji. Można też pobrać dedykowaną aplikację na smartfona w której znajdziemy więcej informacji o konkretnych eksponatach.

DSC07849

W części muzealnej możemy podziwiać architekturę XIX-wiecznych budynków browaru Heineken, autentyczne wnętrza, stare fotografie i nagrody rodziny Heineken m.in słynny złoty medal z wystawy w Paryżu w 1889 r., który widnieje na każdej puszce Heinekena, imponujące mosiężne zbiorniki piwa a nawet stajnie dla koni.

DSC07855

DSC07858

DSC07859
Stajnia w browarze? Tak dostarczano piwo do sąsiednich pubów.

DSC07860

DSC07863

Świat Heinekena pozwala doświadczyć wszystkiego zmysłami; poczuć chmiel, zamieszać w mini kotle, posmakować brzeczki (półproduktu stosowanego przy produkcji piwa i miodu pitnego) i powąchać autentycznego zapachy browaru.

DSC07830

W części rozrywkowej znajdziemy wiele interaktywnych atrakcji. Możemy np. stać się butelką Heinekena i prześledzić cały proces dystrybucji piwa z jej perspektywy (4D Experience).

DSC07865

Można się też nauczyć jak pić piwo Heinekena… no niby nie jest to rocket science. Ale hej, dostajesz darmowe piwo, prawda? W czasie prezentacji nauczysz się wznosić toast po holendersku i zrobić to we właściwej pozycji. Możesz dostać też kolejny browar jeżeli odpowiesz na dodatkowe pytanie.

DSC07868

Dalej, znajduje się barman, który dokładnie pokazuje, jak nalać idealnego kufla Heinekena. Cóż, w każdym razie po holendersku (Brytyjczycy zapewne zdecydowaliby się na mniej piany i więcej alkoholu). Jeśli chcesz spróbować zrobić to samemu masz kolejną szansę na darmowe piwo!

DSC07869
Naucz się lać Heinekena

W kolejnej sekcji znajdziesz różne interaktywne gry i zabawy. Można pojeździć rowerami treningowymi przed zielonym ekranem, zaśpiewać losową holenderską piosenkę (karaoke), zagrać w piłkę nożną lub rugby, (Heineken jest sponsorem dużych imprez związanych z tymi dyscyplinami). Ta część w dużym stopniu przypomina muzeum nauki.

DSC07874
Stwórz swoją własną butelkę
DSC07876
To sygnowana butelka by Tomiga 😉

DSC07877

DSC07882

DSC07884

DSC07889

DSC07897

DSC07903
Selfie z puszkami Heinekena w tle… proszę bardzo.

DSC07918Ekspozycje poświęcone najnowszej historii prezentują m.in. międzynarodowe zaangażowanie Heinekena w sponsoring Ligi Mistrzów UEFA. W budynku działa również mały browar oraz sklep z pamiątkami.

DSC07923

DSC07925

DSC07930

Ostatni etap to dach browaru, gdzie przy wliczonych w cenę biletu dwóch piwach, można podziwiać panoramę Amsterdamu. Niestety sama degustacja była dosyć rozczarowująca gdyż spośród kilku rodzajów piwa, które w teorii można było posmakować dostępny był jedynie klasyczny lager.

DSC07938

DSC07934

DSC07935

DSC07823

Czy warto tam zajrzeć? Cena bilety jest dosyć wysoka, gdy my byliśmy tam w 2016 roku było to coś około 18 euro. Dodatkowo trzeba się nastawić na spore kolejki przed wejściem (chyba, że wykupi się specjalny bilet, który omija kolejki). Dodatkowo nie wszystkie atrakcje każdemu przypadną do gustu. I choć nie jest to najciekawsza atrakcja jaką można znaleźć w Amsterdamie ogólnie można tam zajrzeć jak ma się nadmiar wolnego czasu.

Pełna galeria (83 zdjęcia)

P.S Inne atrakcje w Amsterdamie znajdzie w wpisach z tagiem Amsterdam a jeżeli podróżujesz po całych Niderlandach to sprawdź tag Holandia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s