Wystawa: The Mystery of Banksy “A Genius Mind” (Berlin)

Całkiem niedawno w Warszawie miała miejsce wystawa Art of Banksy, którą my widzieliśmy kilka lat wcześniej w Amsterdamie. W ubiegłym roku odwiedzając Berlin trafiliśmy na inną nieautoryzowaną wystawę najsłynniejszego street artowca zatytułowaną – The Mystery of Banksy “A Genius Mind”.

A6E07619

Banksy to urodzony w Bristolu i do dziś anonimowy graficiarz i malarz, znany z przekraczania granic rynku sztuki, który od lat robi furorę swoimi dziełami. Wystawa, która oprócz Berlina odwiedziła kilka innych niemieckich miast prezentowała ponad 100 prac słynnej super gwiazdy street artu. Wśród eksponatów znajdowały się graffiti, fotografie, rzeźby, instalacje wideo i wydruki na różnych materiałach, takich jak płótno, tkanina, aluminium, forex i pleksi.

A6E07563
Charakterystyczny szczur często kojarzony z pracami artysty choć oryginalnie zapożyczony od francuskiego graficiarza.
A6E07568
Ściana prezentująca najważniejsze wydarzenia z twórczości Banksy’ego
A6E07565
The Makeup (2018) przedstawia dziewczynę malującą sprayem swastykę z różowym wzorem, wywołało ono szczególne poruszenie. Mural ten został znaleziony w pobliżu pierwszego ośrodka przyjmowania migrantów na północnym krańcu francuskiej stolicy Paryża. Banksy już wcześniej często przyciągał uwagę politycznymi przesłaniami. Obraz został od tego czasu zamazany. Banksy w swoich pracach krytykował Francję za traktowanie uchodźców już w 2015r. W pobliżu obozu „Dżungla” w Calais zostawił motyw przedstawiający założyciela Apple Steve’a Jobsa – który był synem syryjskich imigrantów – z zawiniątkiem na ramieniu i komputerem w ręku. Na tym graffiti: czarne dziecko przykrywa uroczym różowym wzorem (coś jak wiktoriańska tapeta) symbol: nazistowskiej swastyki. Ona go nie wymazuje. Ona tylko go zmiękcza, przykrywając wspaniałym welonem, makijażem, który odmładza coś starożytnego. Wydaje się, że Banksy sugeruje nam, że tak właśnie robią ludzie – zmieniają formę, ale nie treść. Jeśli rzecz wydaje się inna, pomyślisz, że jest naprawdę inna.

Całość dopełnia film dokumentalny, który podkreśla najważniejsze etapy z twórczości bezkompromisowej kariery.

A6E07672
Kadry z filmu specjalnie przygotowanego na wystawę. Zawierające elementy jego prac.

A6E07669

A6E07666

A6E07664

A6E07662

A6E07658

Za przygotowanie wystawy o najsłynniejszym artyście ulicznym naszych czasów odpowiada znany producent muzyczny i kurator Oliver Forster wraz z Berlińskim Biurem Koncertowym Zahlmann.

A6E07600
Suicide Bomber (2006) – jest wariacja  na temat Dawida Michała Anioła przedstawionego jako zamachowca-samobójcy i została wystawiony w holu wejściowym Muzeum Bristolskiego w 2009 roku. Wystawa Banksy vs Bristol Museum była jednym z większych pokazów Banksy’ego i zawierała ponad 100 dzieł sztuki, w tym animatroniki i instalacje. W ciągu dwunastu tygodni odwiedzono ją ponad 300 000 razy. Posąg Dawida jest arcydziełem rzeźby renesansowej, wykonanym w marmurze przez włoskiego artystę Michała Anioła w latach 1501-1504 i jest symbolem wolności i siły. Rzeźba przedstawia biblijnego Dawida w chwili, gdy założył już procę na ramię i podejmuje walkę z gigantycznym Goliatem. Praca przedstawia wysportowanego mężczyznę nago w klasycznym kontrapoście. Cały ciężar spoczywa na prawej nodze, przesuwając biodro w prawo. Głowa i spojrzenie skierowane są w lewo. W prawej ręce David trzyma kamień, lewą od niechcenia zarzuca procę przez ramię. Szczegółowe zdjęcia głowy pokazują duże, szeroko otwarte oczy, zmarszczone brwi i ściągnięte brwi. Moment przed przedstawieniem akcji. Wersja Banksy’ego to dokładna replika posągu Davida, ale z wybuchową kamizelką i chustą zasłaniającą twarz. Podobnie jak w innych pracach z rzeźbami historycznymi, Banksy przekształca klasyczne dzieło w dzieło współczesne i kwestionuje gloryfikację wojny.
A6E07591
Devolved Parliament (2009) – to obraz olejny na płótnie z 2009 roku autorstwa Banksy’ego, który zastępuje brytyjskich polityków debatujących w Izbie Gmin szympansami. W 2019 roku dzieło to stało się najbardziej kosztownym do tej pory dziełem Banksy’ego, sprzedając się za 9,9 miliona funtów (12,2 miliona dolarów) w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Kiedy po raz pierwszy pokazano go na wystawie Banksy’ego w Bristol Museum & Art Gallery w 2009 roku, został on zatytułowany Question Time. Przedstawienie szympansów przypomina pracę Banksy’ego z 2002 roku Laugh Now, 6-metrową pracę z szablonem, przedstawiającą rząd małp w fartuchach z napisem „Śmiej się teraz, ale kiedyś my będziemy rządzić”.
A6E07586
Queen Ziggy powstał w 2012 roku na Upper Maudlin Street, w pobliżu Szpitala Dziecięcego w Bristolu, na cześć Diamentowego Jubileuszu angielskiej królowej Elżbiety II . Przedstawia młodą monarchę ubraną w koronę, naszyjnik z pereł i futro, ze spuszczonymi oczami i lekko podwiniętymi kącikami ust. Na jej twarzy widać kultowy błysk czerwieni i błękitu Ziggy Stardust, który wyraźnie kontrastuje z czarno-białym szablonem. Ikonograficznie przedstawienie królowej oznacza monarchię Wielkiej Brytanii i ukazuje ją jako głowę państwa. Flash make-up został zaprojektowany na początku lat 70. przez Davida Bowiego, słynną gwiazdę rocka z Anglii, dla swojego alter ego „Ziggy Stardust”. Banksy namalował znacznie mniej kontrowersyjny obraz z Queen Ziggy niż z Monkey Queen z 2003 roku, kiedy przedstawił królową jako szympansa. To, co stało się znane jako „Banksygate”, ponieważ wydawało się brakiem szacunku dla monarchii. Wywołało to pytania o prawo do wolności wypowiedzi.
A6E07584
Morons to sitodruk Banksy’ego z 2006 roku, który przedstawia prowadzącego aukcję w pokoju pełnym licytujących. Po raz pierwszy pokazano go na kultowej amerykańskiej wystawie artysty Barely Legal, która odbyła się w tym samym roku w magazynie w Los Angeles. Motyw jest odzwierciedleniem jego własnego życia jako artysty ulicznego, którego twórczość jest zmonopolizowana przez kolekcjonerów sztuki i galerie. Banksy mimowolnie staje się częścią tego kapitalistycznego procesu, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistym znaczeniem jego pracy. Morons został pierwotnie opublikowany w wydaniu 100 niepodpisanych druków, które sprzedawano po 500 USD za sztukę. W 2007 roku brytyjska drukarnia Banksy Pictures on Walls (POW) wydała dodatkowe odbitki Morons w trzech różnych kolorach.
A6E07583
Playmate of the Month (2000) – Ta praca została sprzedana na aukcji w Sotheby’s w 2018 roku za 187 500 funtów i od tego czasu znajduje się w prywatnej kolekcji.

Banksy jest przede wszystkim ulicznym artystą znanym z graffiti, które rozprzestrzenił na cały świat. Poza tym zaczął sprzedawać oryginalne, sygnowane dzieła sztuki i limitowane odbitki dość wcześnie. Większość z nich jest własnością prywatną i dlatego nie jest dostępna publicznie. Tak więc możliwość podziwiania oryginalnego Banksy’ego to absolutna rzadkość.

A6E07581
Meat Truck (2013) – obraz jest oparty na instalacji artystycznej „Syreny owiec”, która po raz pierwszy została pokazana na ulicach Nowego Jorku w 2013 roku. Widzimy tutaj ciężarówkę pełną wypchanych zwierząt, które reprezentują przemysł mięsny i są ostrą krytyką konsumpcji mięsa. Ta ciężarówka ma reprezentować małe zwierzęta gospodarskie, które spędzą swoje ostatnie chwile w ciężarówce, w drodze na pewną śmierć w rzeźni. Jest to krytyka sposobu, w jaki zwierzęta umierają dla konsumpcji przez ludzi i wyraźniejsza krytyka anty-systemowa.
A6E07578
London, New York, Bristol (2001) – Farba w sprayu i akryl na płótnie przedstawiają trzy kultowe miejsca dla artysty: jego rodzinne miasto (Bristol) i dwa miasta, w których artysta nie tylko tworzył swoje prace (na ulicach), ale zorganizował dwie selektywne instalacje. Trzy kultowe miejsca dla artysty, w których zaprezentował swoją „ciężką broń”, swoją krytykę, humor i kwestionowanie sztuki.
A6E07576
Insane Clown (2001) – powstał dwadzieścia lat temu dzięki współpracy z Jeffem Boardmanem i Vikasem Malikiem, którzy wspierali twórczość Banksy’ego jako obiecującego, ale jeszcze stosunkowo nieznanego artysty. Wystawa przy Rivington Street była ogromnym sukcesem i zbiegła się w czasie z pierwszą czarną książeczką Banksy’ego „Walenie głową w ceglany mur”. To wydarzenie zainspirowało duet do stworzenia własnej marki „Clown”, łączącej sztukę, muzykę i deskorolkę. Banksy przejął artystyczne opracowanie logo i projektów dwóch pierwszych plansz: Insane Clown oraz Monkey 1 i 2. Oprócz Banksy’ego Clown Skateboards współpracowało z innymi artystami, takimi jak Mau Mau, Jock z 2000AD, Adam Neate i Ludo. Nieznanym szerzej faktem jest, że motyw ten znalazł się również na okładce promocyjnej EPki Clown Skateboards. Płyta zawiera dwa utwory, każdy z Dynamic Duo (Dj’s Niall Dail). Oryginalny Insane Clown został sprzedany na aukcji za 386 500 USD w 2009 roku w Phillips w stanie Nowy Jork.

A6E07569

„The Mystery of Banksy – A Genius Mind” daje odwiedzającym kompleksowy przegląd i wgląd w kompletne dzieła geniusza i wyjątkowego artysty w wyszukanej i wyjątkowej oprawie.

A6E07740
Wnętrze hotelu „Walled Off” znajdującego się w Betlejem (swoją drogą byliśmy tam więc może kiedyś pojawi się tutaj relacja z tego miejsca)
A6E07736
Pissing Guard (2002) – Pissing Guard (znany również jako Queen’s Guard Pissing) ma zilustrować, w jaki sposób władze kontrolują społeczeństwo. Charakterystycznych strażników najczęściej widuje się na zewnątrz Pałacu Buckingham. Są znani z tego, że nie mogą się poruszać podczas służby. Dlatego dziwnie jest widzieć Strażnika w tej pozycji – oddającego mocz na rogu ulicy.
A6E07735
Abandon Hope (2006) – „Abandon Hope All Ye Enter Here” można przeczytać na łuku, który wita grzeszników w piekle Dantego w Boskiej komedii. Banksy wierzący czy niewierzący wydaje się sugerować, że piekło nie jest nigdzie daleko, w rzeczywistości tuż pod naszymi nosami, naszymi miejscami pracy. Stąd ponure powitanie miejsca, które  codziennie odwiedzamy.
A6E07734
CCTV Britannia (2009) W 2009 roku Wielka Brytania poinformowała, że ​​w przestrzeni publicznej i prywatnej działa 4,2 miliona kamer CCTV, co czyni wyspę jednym z najlepiej monitorowanych krajów na świecie. Skuteczne systemy CCTV uznawane są za cenne źródło w wykrywaniu przestępstw. Niemniej jednak istnieją obawy co do potencjału i skuteczności systemów nadzoru, które istotnie ingerują w naszą prywatność. Na przykład pieszy spędzający dzień w Londynie jest rejestrowany średnio 300 razy przez system kamer CCTV (Closed Circuit Television). W swojej pracy CCTV Britannia Banksy krytykuje używanie kamer CCTV w Wielkiej Brytanii i wyśmiewa dobrze znany brytyjski punkt orientacyjny: od połowy XVI wieku Britannia stała się narodową personifikacją brytyjskiej potęgi morskiej, zastępując starą boginię patrona. Jest klasycznie przedstawiana jako wojowniczka w hełmie, trzymająca trójząb i tarczę oraz siedząca obok lwa, który uosabia chwalebną i potężną (konstytucyjną) monarchię. Banksy używa tego wzorca do swojego szablonu i zastępuje końcówkę trójzębu kamerą CCTV chronioną pierścieniem kolców.

A6E07728

A6E07726
Palestine Poster z 2018 roku to kolejny element „Walled Off Hotel”, który pojawia się jako klasyczny plakat reklamowy z lat 50-tych. W tamtych czasach hasło „Odwiedź Palestynę” było częścią kampanii reklamowej mającej na celu zwiększenie turystyki. Wersja Banksy’ego, w przeciwieństwie do starych plakatów, nie przedstawia zachęcającego krajobrazu, ale szarą betonową wieżę strażniczą. Podstawa jako taka nie jest już używana, drzwi zwisają z zawiasów, namalowano na nich kwiatowe graffiti, otwarte okna, a okolica jest opustoszała. Teraz służy jako karuzela łańcuchowa dla dzieci, które wyraźnie lubią jazdę. Karuzela pełni funkcję atrakcji, zbudowaną z pozostałości po wojnie. Plakat głosi „Odwiedź historyczną Palestynę – izraelska armia tak bardzo to lubi, że nigdy nie zniknęła”. W ten sposób dzieło dołącza do serii komentarzy na temat separacji Palestyny ​​i Izraela, które można oglądać w hotelu „Walled Off” w Betlejem. Od otwarcia w 2017 roku hotel przyciągnął ponad 50 000 tysięcy gości.

Zgodnie z mottem Banksy’ego „Prawo autorskie jest dla przegranych ©TM”, ta wystawa również nie jest oficjalnie autoryzowany ze względu na anonimowy status autora.

A6E07685
Mona Lisa with gun (2000) W 2000 roku Banksy przedstawił swoją interpretację dzieła da Vinci. Jego Mona Lisa, która zmieniła właściciela za 731 250 funtów w domu aukcyjnym Christie’s w 2019 roku, została stworzona za pomocą szablonu i farby w sprayu. W tej adaptacji Banksy zwraca uwagę opinii publicznej na wojnę i zniszczenie. Bierze wdzięczną kobietę i daje jej śmiertelną broń, odbierając jej niewinność i dając publiczności zupełnie inną opinię i perspektywę „Mona Lisy”. W swój zwykły ironiczny sposób Banksy uczynił z ikony zarówno ofiarę, jak i sprawcę.
A6E07684
Rubber Duck (2006) – różni się stylistycznie od pozostałych prac Banksy’ego. Przedstawia piszczącą żółtą gumową kaczkę pływającą w wyłożonej płytkami wannie obok małego rekina. Podczas gdy prace Banksy’ego często zawierają wyraźne odniesienia do bieżącej polityki i wydarzeń na świecie, tutaj nie jest do końca jasne, jak należy je czytać. Obraz został udostępniony publiczności w Muzeum Moco w Amsterdamie w 2017 roku. Praca przypomina projekt artystyczny stworzony rok później przez holenderskiego artystę Florentijna Hofmana, który wystawił kilka gigantycznych pływających rzeźb wykonanych z żółtych gumowych kaczek w wielu miastach na całym świecie. Wśród nich były: Hongkong, Pittsburgh, Toronto, Kaohsiung, Baku i Sydney. Każda kaczka była nowotworzona na miejscu i tymczasowa. To klasyczny pop-art, ponieważ gumowa kaczka od lat 50. XX wieku zajmuje kultowe miejsce w historii. Instalacje mają uszczęśliwiać ludzi i zachęcać ich do zatrzymania się i ponownego połączenia ze sobą. Podobne podejście znajdujemy również w pracy Banksy’ego.
A6E07683
Grin Reaper (2005) to limitowana edycja sitodruku autorstwa Banksy’ego wydana w 2005 roku z 300 podpisanymi odbitkami. Jest to jedno z najwcześniejszych i najbardziej znanych dzieł, przedstawiające ponurego żniwiarza z uśmiechniętą twarzą siedzącego na zegarze. Banksy pierwotnie namalował ten obraz na Old Street we wschodnim Londynie, w tym samym miejscu, w którym artysta po raz pierwszy oznaczył ekipę DryBreadZ. Większość ulicznych wersji Grin Reaper została usunięta podczas antygraffiti w Londynie w 2007 roku. Śmierć jest tu tradycyjnie przedstawiana jako szkielet w czarnej sukni, z dużym kapturem i kosą. Banksy zamienia czarną dziurę bez twarzy na kwaśną buźkę z lat 80. i umieszcza postać w swobodnej postawie na tarczy zegara. Zegar jest stylistycznym nawiązaniem do londyńskiego Big Bena, a wskazówki są ustawione na pięć do dwunastej. Banksy używa Grin Reaper jako narzędzia dydaktycznego i metafory do rozpoznawania zbliżających się globalnych katastrof. Wyrażenie „pięć do dwunastej” jest używane, gdy zbliża się nieodwołalny koniec i nadszedł czas działania. Uśmiechnięta buźka jest powracającym motywem w sztuce Banksy’ego i ma na celu kpić z „przeklętych” widzów.

A6E07681

A6E07678
Bathroom Installation (2020) Pandemia i kwarantanna odbiły się na nas wszystkich, a Banksy nie jest na to obojętny. W tej pracy wykonanej we własnym domu w kwietniu 2020 r. Banksy opublikował serię zdjęć na swoim koncie na Instagramie pod podpisem „Moja żona nienawidzi, gdy pracuję w domu”. W tej artystycznej instalacji możemy zobaczyć grupę niegrzecznych szczurów, które bawią się w łazience. Jeden huśta się na pierścieniu na ręczniki i z tubką pasty do zębów, a druga biegnie po rolce papieru toaletowego. Jest nawet szczur, który korzysta z udogodnień, choć najwyraźniej nie jest to dobry strzał. A w lustrze widzimy szczura robiącego to samo, co wielu z nas, liczącego dni, w których byliśmy na kwarantannie.
A6E07676
Football Terrorist (2001) Praca ta przedstawia terrorystę w wojskowej odzieży, kominiarce, z karabinem maszynowym i butach piłkarskich Nike przed czerwoną gwiazdą. Tytuł i pozycja w locie przypominają piłkarza, który ślizga się i wyciąga jedną nogę, próbując kopnąć piłkę. Piłka nie jest już tutaj widoczna, ale nad lewą stopą unosi się kawałek trawy, który prawdopodobnie został oderwany od ziemi podczas kopnięcia. Pięcioramienna czerwona gwiazda jest symbolem ideologii socjalistycznej lub komunistycznej. Ma metaforycznie oświetlać drogę do bezklasowego społeczeństwa, ale jest też interpretowana jako internacjonalistyczny symbol ruchu robotniczego. Czerwona gwiazda oznacza również czerwony terror i gułagi. Niektóre kluby piłkarskie, takie jak Czerwona Gwiazda Paryż, Czerwona Gwiazda Belgrad, Czerwona Gwiazda Lipsk i HC Kometa Brno, noszą i nosiły symbol socjalistyczny w swojej nazwie, a zatem również w swoim logo.

Wystawa miała miejsce w STATION-Berlin znajdującym się na zabytkowym dworcu kolejowym Potsdamer Platz am Gleisdreieck.

A6E07759

A6E07607
Les Mis girl in tears (2016) Banksy maluje słynny obraz młodej, osieroconej dziewczynki „Cosette” z Les Misérables z gazem łzawiącym spływającym do jej oczu. Praca przedstawia ofiary Calais Jungle, miasteczka namiotowego, które powstało w wyniku kryzysu uchodźczego. Gaz łzawiący został rzekomo użyty przez władze francuskie do oczyszczenia obozu. Banksy chce pokazać światu katastrofalne warunki, z jakimi borykają się uchodźcy.
A6E07606
Angel Bust (2009) Banksy stworzył rzeźbę „Popiersie anioła” pokrytą puszką różowej farby, aby przejąć muzeum w 2009 roku. Wystawa zatytułowana Banksy versus Bristol Museum przyciągnęła do galerii setki tysięcy ludzi. „Popiersie anioła” pozostawiono w muzeum po zamknięciu wystawy.
A6E07605
No Future (2010) mural ten pojawił się na ścianie prywatnego domu w Southampton w Anglii w 2010 roku. Został zamalowany zaledwie tydzień po odkryciu. Mural przedstawia dziecko siedzące na chodniku z czerwonym balonem, który tworzy „o” wyrażenia „bez przyszłości”.
A6E07604
Submerged Phone Booth (2006) Zanurzona budka telefoniczna to instalacja pokazana na wystawie „Barely Legal” w Los Angeles we wrześniu 2006 roku. Jest to replika kultowej czerwonej brytyjskiej budki telefonicznej, której połowa zapada się pod kątem lub wyskakuje z podłogi. Betonowa podłoga wydaje się być rozdarta, a wokół znajdują się duże kawałki betonu, które dają wrażenie celi. Brytyjska budka telefoniczna została zaprojektowana przez architekta Sir Gilesa Gilberta Scotta dla Urzędu Pocztowego w 1924 roku w ramach konkursu na projekt i stała się jednym z najbardziej znanych zabytków Wielkiej Brytanii. Obecnie jednak boksy nie są już funkcjonalne i coraz częściej znikają z miast. Wraz z sukcesem telefonów komórkowych, budki telefoniczne stawały się coraz bardziej zbędne. Oprócz tej pracy Banksy stworzył drugą, zatytułowaną Śmierć budki telefonicznej, która przedstawia zasztyletowaną budkę telefoniczną. Umieścił je na ulicach Soho w Londynie. Rzeźby symbolizują upadek dawnych mechanizmów komunikacyjnych, takich jak budka telefoniczna i oznaczają, że wkroczyliśmy w nowy, dynamiczny świat komunikacji. W 2008 r. uruchomiono inicjatywę sponsoringu w Wielkiej Brytanii, aby ożywić te kultowe symbole. Za symboliczną wartość jednego funta można kupić starą angielską budkę telefoniczną. W międzyczasie można więc znaleźć czerwone budki telefoniczne w niektórych miejscach, które zostały przekształcone w bary espresso, regały z książkami lub budki informacyjne.
A6E07601
Flags (silver) (2006) Flagi (Srebrne) przedstawiają grupę dzieci lub młodych dorosłych stojących zwycięsko na szczycie spalonego samochodu, wznoszących amerykańską flagę. Ubrania dla dzieci to duże bluzy i joggery, a otoczenie jest brudne. Wyglądają, jakby walczyli sami na ulicach i są tak zwanymi banitami. Tytuł Silver odnosi się do sugerowanego słońca lub księżyca w tle, które w zależności od wydania drukowane są w kolorze złotym lub srebrnym. Praca Banksy’ego nawiązuje do kultowego zdjęcia wykonanego przez amerykańskiego fotografa Joe Rosenthala 23 lutego 1945 roku, na którym amerykańską flagę podnoszą żołnierze na Iwo Jimie. Zdjęcie przedstawia sześciu amerykańskich marines wznoszących flagę na górze Suribachi podczas bitwy II wojny światowej. „Po tym, jak zdjęcie Rosenthala zdobyło nagrodę Pulitzera w dziedzinie fotografii, szybko stało się jednym z najsłynniejszych obrazów wojny, symbolem amerykańskiego zwycięstwa i patriotyzmu. W wersji Banksy’ego patriotycznych marines zastąpiły zbuntowane dzieci. Otwarte na różne interpretacje – co jest typowe dla twórczości Banksy’ego – niektórzy twierdzą, że dzieci są symbolem amerykańskiej młodości, wciąż dążącej do amerykańskiego snu. Inni twierdzą, że obraz symbolizuje odtworzenie dystopijnego środowiska miejskiego, w którym dzieci walczą samotnie w świecie zniszczonym przez dorosłych. W prawie wszystkich interpretacjach wydaje się reprezentować siłę ludzkości w obliczu opresyjnego systemu.” – Joe Syer
A6E07621
Christ with Shopping Bags (2004) W dziele Chrystus z torbami na zakupy Chrystus jest ukrzyżowany, a jego bólu nie łagodzi ciężar jego toreb z zakupami. Ten nadruk, znany również jako „Jezus Konsumenta” lub CWSB, przedstawia ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa bez krzyża, noszącego torby na zakupy. To krytyka komercyjnego znaczenia święta religijnego. Jak duch kapitalizmu zaatakował nawet najbardziej „święte” przestrzenie. Banksy ponownie zmienia punkt ciężkości ikonicznych obrazów, by zastąpić je ostrą krytyką kapitalizmu. Wyprodukowano tylko 82 z nich, prawdopodobnie jako odniesienie do dzieła Hugo Van Der Goes „Chrystus na krzyżu”, który zmarł w 1482 roku przed ukończeniem pracy. W 2004 roku w kącie sklepu „Getto Świętego Mikołaja” znaleziono też jego oryginał.
A6E07618
Zehra Doğan (ur. 1989) – kurdyjska artystka i dziennikarka. 12 czerwca 2016 została aresztowana przez tureckie władze i skazana na karę więzienia za namalowanie obrazu przedstawiającego zniszczenie miasta Nusaybin na skutek walk pomiędzy armią kurdyjską i turecką. Władze tureckie uznały namalowanie obrazu za propagowanie „terrorystycznej propagandy”. Uwięzienie Doğan wywołało protesty społeczności międzynarodowej, m.in. artysta Banksy stworzył mural w proteście przeciwko jej uwięzieniu. Jako dziennikarka Doğan założyła JINHA, pierwszą w Turcji agencję prasową, w której pracowały wyłącznie kobiety. Agencja została zamknięta przez rząd turecki w 2016 roku. 24 lutego 2019 została zwolniona z więzienia. (Wikipedia)
A6E07617
Sale Ends Today (2006) zostało stworzone po raz pierwszy na kultową amerykańską wystawę Banksy’ego Barely Legal, która odbyła się w magazynie w Los Angeles we wrześniu 2006 roku. Obraz przedstawia czarno-białe szablony postaci przypominające sceny biblijne z obrazów XVI i XVII wieku. Nie klęczą jednak przed zbawicielem, ale przed dużym czerwonym znakiem z napisem „Wyprzedaż kończy się dzisiaj”, który jest centralnym i jedynym kolorowym elementem tego druku. Sitodruk sztuki miejskiej kpi z kultury konsumpcyjnej, która w tak wielu rozwiniętych społeczeństwach osiągnęła niemal święty status.
A6E07611
Stop and Search (2007) Irracjonalne granice, jakie może osiągnąć stan bezpieczeństwa, są wspaniałym przykładem przeszukania Dorothy z Czarnoksiężnika z Krainy Oz przez funkcjonariusza policji. Wydrukowany w czerni i bieli, z wyjątkiem błękitnych jednorazowych rękawiczek policjanta, nadruk przedstawia Dorotę w kultowej już sukience w kratkę, z twarzą wyrażającą zaniepokojenie mężczyzną przetrząsającym jej koszyk piknikowy. Stop and Search stał się ostatnio jednym z najbardziej poszukiwanych grafik przez kolekcjonerów sztuki Banksy’ego. Banksy stworzył ten sitodruk w 2007 roku w limitowanej edycji nakładu 500 sztuk, które są podpisane niebieską kredką. Rzadki przykład Stop and Search istnieje również na płótnie. Stop and Search ustanowił rekordy aukcji pod względem cen sprzedaży w ostatnich latach. Czarnoksiężnik z krainy Oz to historia znana na całym świecie i ludziom w każdym wieku. Bohaterka, młoda dziewczyna o imieniu Dorothy, reprezentuje archetypową poszukiwaczkę prawdy, która podróżuje w poszukiwaniu lepszego miejsca. Towarzyszy jej pies Toto, który reprezentuje wierność i towarzystwo. W drodze zostają zatrzymani przez oficera w stroju do walki z zamieszkami, który sprawdza swój wiklinowy koszyk w poszukiwaniu jakiejś przemytu. Postać Dorthy jest przedstawiana jako nieszkodliwa w tym drukowanym obrazie i może być odniesieniem do imigracji. Patrząc w tym kontekście, Stop and Search może reprezentować paranoję otaczającą imigrację i próby agencji rządowych do kontrolowania i zapobiegania wjazdowi osób poszukujących lepszej jakości życia.
A6E07610
Donuts Strawberry (2009) Istnieją dwie wersje pączków Banksy’ego. Pierwszym z nich jest pączek truskawkowy, namalowany na płótnie w 2009 roku, który możecie zobaczyć tutaj. W przeciwieństwie do większości prac Banksy’ego pączki nigdy nie były przedstawiane na ulicy. Wkrótce po opublikowaniu oryginału wydano 299 podpisanych sitodruków Strawberry Donuts i 299 wydruków Chocolate Donut. Nieparzysta liczba wydruków odnosi się do problemów finansowych Krispy Kreme Donuts w 2007 roku, które doprowadziły do ​​zamknięcia 299 sklepów. Szablon Banksy’ego przedstawia amerykański samochód policyjny z dużym różowym pączkiem w towarzystwie zamerykanizowanego konwoju. Przypomina eskortę policyjną, która zwykle chroni głowy państw. W popkulturze związek między pączkami a indolencją można znaleźć w kontekście rządowym. Często przedstawiani są ludzie, którzy wolą jeść ciastka niż wykonywać swoją pracę. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest Homer Simpson, który z prawdziwym uzależnieniem od pączków i dużym lenistwem unika pracy w elektrowni jądrowej. Z jednej strony Strawberry Donut w tej pracy może być postrzegany jako synonim tego stylu życia, który chce być chroniony, az drugiej strony praca parodiuje etykę i wartości władz.

Ten niekwestionowany królem street artu który swoimi czasami ironicznymi, często politycznymi, ale zawsze poetyckimi dziełami dotyka ludzi i przemawia do nich z głębi serca.

A6E07637
Case of Di-Faced Tenners (2004) „Di-Faced” to gra słów od słowa „zamazany” i odnosi się do faktu, że Banksy zmienił tutaj dobrze znany banknot 10 funtów, zastępując portret królowej Elżbiety II portretem zmarłej księżnej Diany (Lady Di) . Praca może być postrzegana jako komentarz do wyobcowania Diany z rodziny królewskiej, jej krytyki brytyjskiej instytucji królewskiej i wynikającej z tego nagabywania przez prasę. Zamiast „Bank of England” napis brzmi „Banksy of England”. Pod hasłem widnieje napis: „Obiecuję okazicielowi najwyższą cenę na żądanie”, co jest aluzją do losu zmarłej księżniczki w rękach mediów. Rewers ryciny pozostaje zasadniczo niezmieniony, z wyjątkiem motta „Nie ufaj nikomu”, które znajduje się w prawym dolnym rogu pod portretem Karola Darwina. Banknot jest drukowany tuszem na papierze, który jest prawie identyczny z oficjalną walutą brytyjską.
A6E07634
Fuck the Police (2000) Relacje Banksy’ego z organami ścigania są trudne, a temat przewija się przez dzieła jego kariery. Spotkania z policją to jeden z powodów, dla których Banksy zaczął używać szablonów. Technika ta pozwala na skrócenie o połowę czasu potrzebnego na malowanie. Tak zwana technika szablonowa wyewoluowała ze sztuki propagandowej z początku XX wieku i została wykorzystana w ostatnim stuleciu do szybkiego i łatwego rozpowszechniania oświadczeń politycznych. „Gdy tylko wyciąłem swój pierwszy szablon, poczułem moc. Podoba mi się też przewaga polityczna. Wszystkie graffiti są dewiacyjne niskiego poziomu, ale szablony mają dodatkową historię. Były używane do wszczynania rewolucji i powstrzymywania wojen.” – Banksy
A6E07632
Rekonstrukcja kadru z filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami
A6E07631
Simple Intelligence Testing (2000) Simple Intelligence Testing składa się z czterech obrazów olejnych na płótnie i tekturze, które opowiadają spójną historię szympansa, którego inteligencja jest testowana. Musi dowiedzieć się, w której szafce znajdują się banany, patrząc na figury geometryczne nad nimi. Po tym, jak szympans otworzył wszystkie szafki i odkrył banany, układa kabiny jeden na drugim i ucieka z laboratorium testowego przez otwór wentylacyjny w suficie. Z owoców pozostały tylko skórki. Przedstawienia małp występują często i na różne sposoby w pracy Banksy’ego. Obrazy często odgrywają rolę w sporach politycznych z brytyjskim parlamentem lub, jak pokazano tutaj, małpa jako zwierzę laboratoryjne, które jest niedoceniane przez ludzi. We wcześniejszej historii sztuki małpy kojarzono z niską moralnością, naśladując ideały w wulgarny sposób, lub stawały się symbolem grzechu. Przypisywano im bezmyślną imitację i służyły jako ekran projekcyjny dla podstawowych ludzkich pytań. We współczesnej sztuce małpa pozostaje ważnym motywem, który przemawia do zwierzęcej strony ludzkości i kwestionuje wyższość ludzkości nad naturą. 2008 Simple Intelligence Testing został sprzedany za 1 093 400 USD podczas aukcji w Sotheby’s w Londynie.
A6E07629
Happy Shopper (2009) Latem 2009 roku Bristol Museum and Art Gallery przejęła niezwykła wystawa „Banksy versus Bristol Museum”. Z dnia na dzień muzeum zamieniło się w menażerię o nienaturalnej historii – paluszki rybne pływające w misce ze złotą rybką, hot dogi i nuggetsy z kurczaka. Nowe obrazy zostały przeniesione do historycznych zbiorów dawnych mistrzów, rzeźby i inne dzieła zostały rozrzucone po ekspozycjach muzealnych. Główne wejście zostało przekształcone w salę rzeźb, której towarzyszyła wypalona ciężarówka z lodami, odtwarzająca niesamowitą ścieżkę dźwiękową zniekształconych melodii, gdy gigantyczne lody topiły się na jego dachu. Happy Shopper to rzeźba z tej wystawy i stała w holu wejściowym wystawy. Tutaj Banksy bierze reprodukcję klasycznego posągu z muzeum, zdobi ramiona postaci dużymi i licznymi torbami na zakupy oraz wyposaża twarz w gigantyczne okulary przeciwsłoneczne. W lewej ręce trzyma kolejną parę i wydaje się, że zastanawia się, czy również je kupić. Przypomina marmurowo-biały klasycystyczny Paris Hilton i bawi się naszym postrzeganiem historii i fikcji.
A6E07628
Spy Booth (2014) Spy Booth pojawił się w 2014 roku na stronie posesji Davida Possee na końcu tarasu przy Fairview Road, trzy mile od rządowego centrum wywiadowczego Government Communications Headquarters, GCHQ. Przedstawiał trzech szpiegów w płaszczach i okularach przeciwsłonecznych, którzy używali urządzeń podsłuchowych do podsłuchiwania rozmów w rzeczywistej budce telefonicznej. Dzieło zyskało status giełdy w 2015 roku po tym, jak Rada Gminy Cheltenham udzieliła mu pozwolenia na projekt retrospektywny. Odkąd się pojawił, był kilkakrotnie zwalczany, oszpecany i wandalizowany.
A6E07627
Venice in Oil (2019) Na otwarcie Biennale w Wenecji 2019 Banksy umieścił mężczyznę ze składanym krzesłem, gazetą i stoiskiem z dziełami sztuki na centralnym placu Piazza San Marco. Na wystawie była instalacja z różnych oprawionych w ramki dzieł sztuki ułożonych jeden na drugim, tworzących ogólny obraz ogromnego statku wycieczkowego na weneckim kanale. Tytuł „Wenecja w ropie” nabiera tu dwojakiego znaczenia: znak dostarcza informacji o temacie i materiale, a dodatkowo krytykuje zanieczyszczenie środowiska powodowane przez żeglugę i turystykę. Masowa turystyka w Wenecji nabrała nowego wymiaru w ciągu ostatnich 15 lat, zwłaszcza dzięki statkom wycieczkowym. Ponad 600 statków pasażerskich każdego roku zawija do laguny, zabierając do miasta ponad 1,5 miliona jednodniowych wycieczkowiczów, co czyni ją katastrofą ekologiczną. Frachtowce emitują spaliny ze szkodliwego paliwa zawierającego ciężki olej i są częściowo odpowiedzialne za znaczną część zanieczyszczenia powietrza. Ponadto statki powodują trwałe uszkodzenia fundamentów laguny. Dzięki potężnym układom napędowym zwiększają erozję i wypłukują osady z budynków. „Odkładam swoje stoisko na Biennale w Wenecji. Pomimo tego, że byłam największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem artystycznym na świecie, z jakiegoś powodu nigdy nie zostałam zaproszona.” – Banksy
A6E07622
Have a nice day (2003) Have A Nice Day to jeden z wcześniejszych nadruków Banksy’ego i klasyczny przykład dwóch popularnych motywów Banksy’ego: brygad wojskowych i żółtej buźki. Praca po raz pierwszy ukazała się na początku 2003 roku jako wydanie 500 sitodruków. Podpisano co najmniej 50, ale są to rzadkie i trudne do znalezienia. W 2005 roku druk został ponownie wydany jako sygnowane mniejsze wydanie. Długie wymiary obrazu nie były wówczas powszechne w pracach Banksy’ego. Praca przedstawia 27 wojskowych lub prewencyjnych policjantów w zastraszającej linii. W centrum grupy znajduje się szaro-czarny zbiornik z napisem „Have a nice day” napisanym poniżej. Mężczyźni ubrani są w czarne stroje bojowe i maszerują razem przeciwko niewidocznemu „zagrożeniu” lub w kierunku widza. Twarze policji pokryte są jasnożółtymi buźkami w stylu „kwaśnego domu”. Jest to częsty motyw w grafikach Banksy’ego, zwłaszcza jeśli chodzi o przedstawianie postaci stojących w potężnych i kontrolujących pozycjach – na przykład Grin Reaper Banksy’ego i Flying Copper. Buźka w połączeniu z hasłem „Have a nice day” ma swoje początki w latach 70-tych i swój boom na scenie rave lat 80-tych. Buźka była idealnym symbolem dobrego samopoczucia w chwili, gdy amerykańskie masy uderzyły idee wolności, hedonizmu i eksperymentowania.

Kiedy w 2009 r. miasto Bristol poddało swoim obywatelom głosowanie, czy usunąć prace Banksy’ego z krajobrazu miasta, 97 procent głosowało przeciwko. W 2010 roku Time Magazine po raz pierwszy umieścił go na swojej liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, obok takich osobistości jak Barack Obama, Steve Jobs i Lady Gaga.

A6E07648
Underground Installation (2020) W jednym z ostatnich wyczynów Banksy’ego, artysta postanowił złożyć nocą wizytę w londyńskim metrze, aby wysłać polityczny komunikat nawiązujący do pandemii, z którą wszyscy mamy do czynienia. Używając szczurów jako symbolu ludzi, Banksy ubrał się w kombinezon chroniący przed zagrożeniem biologicznym i namalował serię kichających szczurów na trzech różnych wozach. Z komunikatem o treści „Jestem zablokowany, ale znowu wstaję”. Ta najnowsza akcja została udostępniona na poście na Instagramie z podpisem „Jeśli nie maskujesz – nie rozumiesz”, podnosząc świadomość i przekazując bardzo jasny i głęboki przekaz polityczny.

A6E07646

A6E07645

A6E07642

A6E07638
Monkey Queen (2003) Wykorzystanie małpy przez Banksy’ego jako królowej Anglii jest albo przedłużeniem jego małp wznoszących się do coraz wyższych rang władzy w społeczeństwie ludzkim, albo szyderczym spojrzeniem na brytyjską monarchię. Grafika została po raz pierwszy pokazana w Chilled Out Zone, klubie w centrum Londynu. Banksy zamienił kultowy portret królowej Anglii z twarzą małpy i wybrał jako tło cel w kolorach flagi brytyjskiej. Motyw istnieje w kilku wersjach i jest stale przerabiany. Jest to jeden z wielu przykładów tego, jak Banksy widzi i kwestionuje Mona*rchie i rząd angielski. Obraz wisiał na ścianie klubu przez kilka miesięcy, zanim w końcu zawisł na szybie. Przyciągnęło to uwagę kilku zwolenników monarchii, którzy uważali, że wizerunek królowej z małpą przedstawioną na Union Jack był lekceważący zarówno dla królowej, jak i flagi. Centrum Młodzieży zostało poproszone o nie eksponowanie wizerunku podczas Srebrnego Jubileuszu Królowej. „Najwyższa pozycja w społeczeństwie brytyjskim nie jest nagrodą za talent czy ciężką pracę, ale jest po prostu nagrodą pierworodztwa…. Boże chroń królową.” – Banksy
DSC04494
Palestine Wall (2015) Prace Banksy’ego w Gazie i na Zachodnim Brzegu rozciągają się od malowideł ściennych wzdłuż muru segregacyjnego w Jerozolimie i Betlejem oraz na zniszczonych budynkach, hotelu w Betlejem, po kampanię reklamową, w tym film turystyczny, który sarkastycznie deklaruje Palestynę jako „atrakcyjne” miejsce docelowe dla Zachodni świat. Niektóre prace powstały już na początku 2003 roku i zostały ponownie przemalowane przez innych artystów. W swojej sztuce Banksy podkreśla poszukiwanie wolności, ucieczki i ucisk militarny, który ma miejsce pod kontrolą świata na ziemi. „Izraelski Mur Barierowy” ciągnie się wzdłuż granicy między Izraelem a Zachodnim Brzegiem. Mur biegnie głównie na terenie Zachodniego Brzegu, przecinając rodziny, społeczności i trasy dojazdowe. Chociaż według Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości budowa jest niezgodna z prawem międzynarodowym, budowa trwa do dziś. Do tej pory zbudowano 65% z zaplanowanych 759 kilometrów. W ciągu 17 lat, odkąd Izrael zaczął budować Mur Apartheidu, lokalni i międzynarodowi artyści używali go jako pustego płótna, na którym malowali swoje oświadczenia polityczne. Mury Palestyny ​​upamiętniają ruch oporu i stały się nośnikiem symboli dla przesłania nadziei. „Rząd Izraela buduje mur wokół okupowanych terytoriów palestyńskich. Jest trzykrotnie wyższy od muru berlińskiego i docelowo będzie miał ponad 700 km długości – odległość z Londynu do Zurychu. Mur jest nielegalny na mocy prawa międzynarodowego i zasadniczo czyni z Palestyny ​​największe otwarte więzienie na świecie. „ – Banksy
DSC04490
Walled Off Hotel (2017) Walled Off Hotel to butikowy hotel z możliwością rezerwacji, zaprojektowany przez Banksy’ego wraz z innymi twórcami i znanym naukowcem dr Davidem Grindonem jako komentarz do konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Reklamuje się jako „najgorszy widok na świecie”, ponieważ znajduje się w Betlejem, dokładnie naprzeciwko bariery oddzielającej Zachodni Brzeg od Izraela. Mur nie został zbudowany zgodnie z prawem i stał się głównym miejscem sztuki aktywistycznej. Założony w 2017 roku i pierwotnie przeznaczony na wystawę tymczasową, hotel od tego czasu przyciągnął prawie 140 000 odwiedzających, wspierając społeczność palestyńską. Wszystkie zyski z hotelu są przekazywane. Jest postrzegany jako kolejna ważna deklaracja interwencji społecznej i podąża za poprzednimi projektami Banksy’ego, takimi jak Dismaland 2015, które trwały pięć tygodni w Weston-Super-Mare w południowo-zachodniej Anglii. Do dyspozycji jest dziewięć pokoi w cenie od 30 dolarów za noc do 965 dolarów za „Apartament Prezydencki”, personel hotelowy ubrany w kostiumy małpy, piano bar, muzeum, galeria i księgarnia. Hotel Walled Off zwraca uwagę na swoje otoczenie: oprócz światowej sławy dzieł Banksy’ego istnieją również w dużej mierze nieznane prace artystów palestyńskich. Muzeum dostarcza informacji o historii regionu. Piano bar przypomina nam kolonialne zawłaszczenie Palestyny ​​przez Wielką Brytanię w 1917 roku. Wisi tu większość prac Banksy’ego, serwowana jest popołudniowa herbata, koktajle, hotelowa sałatka Walled Off i pizze.
DSC04489
Graffiti is a crime (2013) Graffiti to zbrodnia przedstawia dwoje psotnych dzieci sięgających po spray w znaku zakazu o tym samym imieniu. Można by sądzić, że obraz nawiązuje do tego, że street artem kieruje młodość i bunt, ale tutaj artysta świadomie pozostawia pole do interpretacji. Motyw można znaleźć w Chinatown w Nowym Jorku.
DSC04488
CND Soldiers (2005) Banksy znany jest z motywów, którymi aktywnie wypowiada się przeciwko kulturze wojny. Na tym obrazie dwóch żołnierzy zachowuje się jak „wandale”, malując znak pokoju na ścianie. Zestawienie roli żołnierzy i krwistoczerwonego koloru symbolu pokoju to świetna metafora, która w satyryczny i szokujący sposób krytykuje działania wojenne. Motyw po raz pierwszy pojawił się w Houses of Parliament podczas antywojennego protestu prowadzonego przez Briana Hawa, angielskiego działacza na rzecz pokoju, który przez dekadę mieszkał w obozie pokoju Westminster. CND to akronim od Kampanii na rzecz Rozbrojenia Nuklearnego, którego logo było znakiem pokoju. Sitodruk CND Soldiers został opublikowany przez Pictures on Walls of London w 2005 roku w limitowanej edycji 350 podpisanych i 350 niepodpisanych odbitek.
A6E07753
Barely Legal Room (2006) Wystawa „Barely Legal Room” to jeden z kluczowych momentów w karierze Banksy’ego jako artysty, za co spotkał się z krytyczną i pozytywną uwagą. Bezpłatny program został otwarty w magazynie w Los Angeles 16 września 2006 roku i był otwarty dla publiczności przez weekend. Szczegóły pokazu zostały ogłoszone dopiero w dniu otwarcia, a zwiedzających powitał 37-letni indyjski i swobodnie poruszający się słoń pomalowany tym samym wzorem co tapeta. Banksy chciał wykorzystać angielskie powiedzenie „słoń w pokoju” (metafora dużego problemu, ale ignorowanego przez wszystkich), aby podkreślić, jak prawdziwe konflikty są przyćmione w dzisiejszym społeczeństwie, które udaje, że nie widzi krzywd, takich jak głód i ubóstwo. Zwiedzającym rozdano materiały informacyjne: „W pokoju jest słoń. 1,7 miliarda ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. 20 miliardów ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa. Każdego dnia setki ludzi czują się fizycznie chore od idiotów na wystawach sztuki, mówiąc im, jak zły jest świat, ale nigdy nic z tym nie robią. Czy ktoś chciałby otrzymać darmowy kieliszek wina? „Głównym tematem wystawy była krytyka konsumpcjonizmu i systemu kapitalistycznego, który jest również silnie reprezentowany w zestawie Barely Legal Banksy’ego. Wiele prac można było już zobaczyć na ulicach Londynu i innych miast, w książkach o twórczości Banksy’ego lub na jego stronie internetowej.

A6E07750

A6E07747

A6E07745

A6E07743

A6E07741

A6E07725
Applause (2006) Oklaski to interwencja fotografii z wykorzystaniem szablonu jako głównej techniki. Polityczny przekaz tego utworu jest odgrywany z ironią, a robotnicy z buszu trzymają znak dla niewidzialnej publiczności, zachęcając ich do śmiechu na widok wojskowego samolotu startującego z wojskowego okrętu wojennego. Pomysł, że wojna jest czymś, z czego powinniśmy się śmiać, czymś, co jest tak uwewnętrznione w naszej kulturze. To sprawia, że ten obraz jest absurdalny, gdy kwestionuje się prawdziwą absurdalność naszej współczesnej wojny i spraw wojennych. Banksy wykorzystał dobrze znany obraz źródłowy przedstawiający byłego prezydenta USA George’a W. Busha, który zdeplanował bombowiec wojskowy. Postać na pierwszym planie trzyma kartę podpowiedzi z wypisanym w poprzek słowem „BWWA”, jakby chciał powiedzieć: „Oczekuje się, że będziesz zachowywać się tak, jak ten człowiek, który wysłał twój kraj na wojnę, jest bohaterem, więc zachowuj się jak on”.

A6E07722

A6E07718
Game Changer (2020) Zaskakująco poważny obraz Banksy’ego przedstawiający pielęgniarkę jako superbohatera został przekazany brytyjskiemu szpitalowi jako wsparcie emocjonalne. Jednometrowe, w większości monochromatyczne dzieło zostało zawieszone w foyer obok izby przyjęć z dyrekcją szpitala. Przedstawia małego chłopca w ogrodniczkach i T-shircie, klęczącego obok kosza na śmieci zawierającego figurki Spidermana i Batmana. Jego nowa superbohaterka jest teraz pielęgniarką. Ramię lalki jest wyciągnięte do przodu, bardzo przypominające Supermana. Nosi ochraniacz na usta i nos, pelerynę pielęgniarki i fartuch z emblematem Czerwonego Krzyża jako jedynym kolorowym elementem na zdjęciu. Artysta zostawił wiadomość dla personelu szpitala: „Dziękuję za wszystko. Mam nadzieję, że to trochę rozjaśni to miejsce, nawet jeśli jest tylko czarno-białe.” Kultowy obraz sprzedano za 16,75 miliona funtów (19,45 miliona euro) na aukcji w Christie’s w marcu 2021 r. – znacznie powyżej szacunków, które wynosiły od 2,5 do 3,5 miliona funtów. Dochód został przekazany brytyjskiej służbie zdrowia NHS.
A6E07717
Mediterranean Sea View (2017) Tryptyk Mediterranean Sea View z 2017 roku to trzyczęściowa praca o kryzysie uchodźczym. Każdy z trzech obrazów przedstawia fragment wybrzeża w stylu romantyzmu, z falami zmywającymi puste kamizelki ratunkowe i boje. Pozbywa się konwencjonalnego malarstwa olejnego, tworząc dzieło, które wydaje się być dziewiętnastowiecznym pejzażem morskim, ale skupia się na jednym z palących problemów XXI wieku. Są one rozumiane jako odpowiedź na europejski kryzys migracyjny ostatniej dekady, w którym setki tysięcy ludzi uciekło przed wojną i konfliktami oraz próbowało dotrzeć na kontynent w niebezpiecznych podróżach przez Morze Śródziemne i Morze Egejskie. Od stycznia 2000 r. do 30 czerwca 2017 r. IOM (Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji) odnotowała 33 761 osób zabitych lub zaginionych na Morzu Śródziemnym. Oszacowano, że rzeczywista liczba ofiar jest znacznie wyższa, ponieważ wiele wypadków i zgonów nie jest obserwowanych, odkrywanych i dokumentowanych. Banksy zestawia tu historyczny gatunek sztuki z chrześcijańską konotacją tryptyku i współczesnego politycznego skandalu. Tryptyk to obraz lub płaskorzeźba podzielony na trzy części, klasycznie połączony zawiasami do otwierania i używany zwłaszcza jako dewocjonalia lub ołtarz. Trójdzielność umożliwia zaakcentowanie pewnych postaci lub czynności na panelu centralnym i symbolizuje Trójcę Świętą w malarstwie chrześcijańskim. Zanim tryptyk został wylicytowany za 2,4 mln euro, zawisł w holu hotelu „Walled Off”. Dochód z licytacji trafia do palestyńskiego szpitala w Betlejem, aby założyć ośrodek leczenia ostrych udarów i sfinansować pomoc w rehabilitacji dzieci.
A6E07716
Think Tank (2003) Think Tank to siódmy album studyjny brytyjskiego zespołu rockowego Blur, wydany 5 maja 2003 roku. Jest to luźny album koncepcyjny, który zajmuje się „miłością i polityką”. Wokalista zespołu, Damon Albarn, jest zagorzałym pacyfistą. Publicznie wypowiadał się przeciwko inwazji na Afganistan i brał udział w protestach przeciwko wojnie po tym, jak narody zachodnie zagroziły inwazją na Irak. W albumie, a także w towarzyszącej mu grafice i filmach promocyjnych powracają motywy antywojenne. Druk Think Tank to okładka albumu, zaprojektowana przez Banksy’ego. Chociaż Banksy unika pracy komercyjnej, zawsze istnieje współpraca w takich kontekstach. Oryginalny Zitat: „Zrobiłem kilka rzeczy, żeby zapłacić rachunki i zrobiłem album Blur. To był dobry rekord i [prowizja wyniosła] całkiem sporo pieniędzy. Myślę, że to naprawdę ważne rozróżnienie. Jeśli jest to coś, w co naprawdę wierzysz, zrobienie czegoś komercyjnego nie obróci tego w gówno tylko dlatego, że jest komercyjne. Inaczej trzeba być socjalistą całkowicie odrzucającym kapitalizm […]” – Banksy
A6E07713
Clutch Bag (2019) Ten artykuł jest częścią serii „Produkt krajowy brutto” i został stworzony przez Banksy’ego, aby przedstawić konsumpcjonizm jako ciężar. Dzieło zostało sprzedane na fałszywej stronie internetowej, która służy jako internetowa instalacja artystyczna, jak własne słowa „idealne dla osoby, która nie nosi dużo, ale może potrzebować walnąć komuś w twarz”. Ten przedmiot został „sprzedany” za 750 funtów. Wszystkie przedmioty na tej wystawie zostały sprzedane po symbolicznych cenach i z testem. Aby móc nabyć produkty, artystka poprosiła konsumentów o napisanie w mniej niż 50 słowach wypowiedzi na temat: „Dlaczego sztuka ma znaczenie?”.
A6E07712
Get out while you can (2004) Jest częścią serii Placard Rat, trylogii trzech sitodruków wydanej w 2004 roku, przedstawiającej kultowego szczura artysty trzymającego plakat z napisem „Get Out While You Can”. Pozostałe dwa sitodruki Placarta Rata to „Ponieważ jestem bezwartościowy” i „Witamy w piekle”. Było 175 niepodpisanych odbitek tej pracy z mieszanką różowych i czerwonych liter.
A6E07709
Girl with Balloon (2002) Praca przedstawia dziewczynę, której włosy i sukienkę powiewają na wietrze i która sięga po czerwony balon w kształcie serca. Ten gest i czerwony balonik przekazują mocne przesłanie, które można odczytać na różne sposoby. Znaczenie można interpretować jako utratę niewinności lub nadejście nowej nadziei i miłości. Ta praca pierwotnie ukazała się w londyńskim Southbank w 2002 roku, ale później została zamalowana przez radę miasta. Banksy następnie wyprodukował go w nowym kontekście i wydał małą edycję jako niepodpisany i podpisany sitodruk. Jedna z jego oprawionych grafik z 2006 roku była wystawiona na aukcję. Chwilę po sprzedaży obrazu za 860 000 funtów niszczarka potajemnie wbudowana w ramę uruchomiła i zniszczyła płótno. Oświadczeniem o komercjalizacji swojej pracy Banksy przeszedł do historii w branży artystycznej. 14 października 2021 r. rozdrobniona „Dziewczyna z balonem” zmieniła właściciela pod nowym tytułem „Miłość jest w koszu”. W londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s praca poszła pod młotek za 16 milionów funtów.
A6E07707
Flower Thrower (2019) „Rzucacz kwiatów”, prawdopodobnie najsłynniejszy obraz Banksy’ego, łączy dwa jego najpopularniejsze tematy: walki uliczne i pokój. Motyw powstał w 2005 roku na murze granicznym na Zachodnim Brzegu w Jerozolimie. Zamiast koktajlu Mołotowa aktywista niespodziewanie rzuca w uczestników zamieszek bukietem kwiatów – pokojową bronią kultury hipisowskiej i znakiem miłości pośród przemocy. Apel o pokojowe zmiany na świecie, który jednak uświadamia nam również, że protesty przeciwko kapitalizmowi czy reżimowi wojskowemu są tak samo bezcelowe, jak rzucanie bukietem kwiatów o ścianę. W tym trzyczęściowym obrazie Banksy eksperymentuje z nową techniką wykonywania odbitek – natryskuje szablon na wywoływaną błonę, a rezultat naświetla bezpośrednio na sitodruku. W ten sposób powstaje bardzo dokładna reprezentacja analogowa. Zestaw można było kupić w jego sklepie internetowym Produkt Krajowy Brutto™ i został całkowicie wyprzedany w krótkim czasie. Soup Can (2005) Zupa pomidorowa Tesco została w całości ręcznie wydrukowana i była potajemnie wystawiana w wielu wiodących muzeach, takich jak Tate Britain i National History Museum w Londynie oraz Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Chociaż ta praca jest niewątpliwie parodią puszki zupy Campbell Warhola, której Banksy używa, aby zwrócić uwagę na wartość przyziemności, można również powiedzieć, że jest to część jego ataku na konsumpcjonizm, co dodatkowo ilustrują jego inne prace, w których stosowana jest marka Tesco. Oryginalny sitodruk Banksy’ego z puszką na zupę został wydany w 2005 roku i opublikowany przez POW (Pictures On Walls). Puszki zupy artysty są obecnie uważane za jedno z jego najbardziej kultowych i rozpoznawalnych dzieł sztuki. W tej wersji wydano łącznie 300 (50 podpisanych i 250 niepodpisanych odbitek z puszką na zupę). Puszka zupy została później wydana w 28 wersjach kolorystycznych z 10 podpisanymi nadrukami każdego koloru, co w sumie dało 280 podpisanych nadruków.
A6E07706
Tesco Value Petrol Bomb (2000) Tesco Value Petrol Bomb przedstawia płonący koktajl Mołotowa w brązowej butelce z niebiesko-białą etykietą marki Tesco. W szyjce butelki znajduje się podświetlona szmatka. Etykieta brzmi „bomba benzynowa”. Tesco to brytyjska globalna sieć tanich supermarketów i największa sieć detaliczna w Wielkiej Brytanii. Na całym świecie Tesco prowadzi ponad 6800 supermarketów i zatrudnia ponad 440 000 osób. Banksy wykorzystuje motyw Tesco w kilku pracach, takich jak Discount Soup Can i Very Little Helps, aby podkreślić struktury wyzysku firmy. Ta odmiana Tesco została stworzona jako znak solidarności z aresztowanymi podczas zamieszek w Bristolu w 2011 roku. W kwietniu lokalna społeczność protestowała przeciwko otwarciu nowego sklepu Tesco Express w Stokes Croft, kierowanego przez grupę „No Tesco In Stokes Croft”. Chociaż większość protestujących była pokojowo nastawiona, dochodziło do odosobnionych bójek, niszczenia mienia i aresztowań. Banksy wystawił na sprzedaż kilka odbitek i przekazał zyski tym, którzy musieli zapłacić za pomoc prawną. Plakaty można było kupić na „Anarchist Bookfair” w Bristolu.
A6E07703
Love Hurts (2002) Banksy’s Love Hurts, znany również jako Balon w kształcie serca z drutu kolczastego, jest jednym z 16 podpisanych sitodruków. Wydanie zostało pokazane wyłącznie wybranym przyjaciołom w 2013 roku podczas jego programu rezydencji w Nowym Jorku „Better Out Than In” i nigdy nie zostało udostępnione publiczności. Plotka głosi, że Chris Martin, wokalista Coldplay, posiada oryginalne płótno Love Hurts. Motyw balonu zranionego serca był już wykorzystywany we wcześniejszych pracach. Banksy spryskał różne warianty serca na ulicach Brooklynu, w których serce zawsze ma ranę oznaczoną plastrem. Później serce zostało zainstalowane jako rzeźba w hotelu Walled Off w Betlejem w Izraelu w 2017 roku. Butikowy hotel, zaprojektowany z innymi twórcami i znanym naukowcem, doktorem Davidem Grindonem, znajduje się w Betlejem na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu i znajduje się w bliskiej odległości od izraelskiego muru barierowego. Jest uważany za centralny komentarz społeczny na temat Palestyńczyków dotkniętych konfliktem izraelsko-palestyńskim i reklamuje „najgorszy widok na świecie”, ponieważ widok z pokoi jest bezpośrednio na kawałku betonowej ściany, która oddziela Betlejem od Izraela. „Love Hurts” to oczywiście kultowe przedstawienie walki o przetrwanie złamanego serca. To podnoszący na duchu wizualny wiersz do najbardziej kruchych ludzkich emocji, które wydają się poruszać w nas jak na delikatnym wietrze” – Banksy
A6E07700
Police Kids (Jack & Jill) (2006) Słowo „Policja” w „Police Kids” jest bardziej grą słów niż faktycznym opisem. Dzieciństwo jest niewinne i zabawne, choć według społeczeństwa wymaga nadzoru, ponieważ jest również wywrotowe w swojej bujności. Stąd kamizelki kuloodporne. Kolejny sitodruk Banksy’ego, w którym z wielką ironią kwestionuje związek między kulturą wojny, bardzo eksponowaną w zachodnim społeczeństwie, a niewinnością dzieciństwa. Dwoje dzieciaków skacze i spaceruje razem ze szczęściem, śmiechem… i dwiema kamizelkami kuloodpornymi. Kwestionowanie reakcji na wojnę, wpływ na młodsze pokolenia i akceptację jako część codziennego życia. Ten egzemplarz został sprzedany w limitowanej edycji 350 egzemplarzy w 2005 roku.
A6E07696
Festival (Destroy Capitalism) (2006) Banksy’s Festival, znany również jako Destroy Capitalism, to trójkolorowy sitodruk z 2006 roku wykonany na wystawę „Barely Legal”, która odbyła się w magazynie w Los Angeles. Festiwal to szablon wydrukowany na szarym tle, który przedstawia grupę ludzi na festiwalu muzycznym w kolejce po koszulki. Sądząc po ich szpiczastych fryzurach, luźnych ubraniach i butach, ludzie w kolejce mogą być zidentyfikowani jako punkowie, goci i hipisi, reprezentujący alternatywną, antykapitalistyczną subkulturę. Na stoisku z gadżetami można kupić czerwoną koszulkę z hasłem „Zniszcz kapitalizm” za 30 dolarów. Dzieło można odczytywać jako ironiczny komentarz kwestionujący niezależne wydarzenia, takie jak festiwale muzyczne alternatywnej, antykapitalistycznej sceny. Krytykowana jest hipokryzja wydarzenia i konsumenci. Wątpliwości co do spójności tych subkultur pokazuje zestawienie drogich koszul i hasła.
A6E07690
Police Helmet (2019) Kolejny kawałek „Produktu Krajowego Brutto”, ten policyjny hełm ponownie wyobrażony jako kula dyskotekowa, kolejna kpina z policji. Bezpośrednia konfrontacja zmieszana z absurdem, by dać przesłanie polityczne. Ten kawałek został sprzedany za 500 000 funtów i opisany jako system oświetlenia domowej rozrywki wykonany ze starego policyjnego hełmu zamieszek z około 650 lustrami.
A6E07688
Choose your weapon (2010) Ten mural pojawił się w dzielnicy Camberwell Southwark w południowym Londynie. Banksy wykonał ten uliczny wyrzut, zanim stał się jego ostatnim opublikowanym publicznie drukiem w 2010 roku. Po tym, jak kawałek ulicy został porzucony, szybko został pokryty pleksiglasem, aby chronić go przed kradzieżą i zniszczeniem przez innych taggerów i artystów ulicznych. Pies, który składa hołd „Szczącemu psu” artysty ulicznego Keitha Haringa, jest najlepszym przyjacielem mężczyzny i w tym przypadku działa jak broń mężczyzny.

A6E07674

A6E07673
Bulldog Poodle (1999) Pierwsza „wystawa” Banksy’ego w Londynie odbyła się na Rivington Street 31 maja 2001 roku. Banksy wyprodukował dwanaście szablonów, jednym z nich jest Bulldog Pudel. Własnymi słowami Banksy’ego: „Pewnej nocy wyszliśmy z pubu, kłócąc się o to, jak łatwo byłoby zorganizować wystawę w Londynie bez pytania kogokolwiek o pozwolenie.

A6E07650

Choć sporą część prac mieliśmy okazję już widzieć przy okazji amsterdamskiej wizyty na Art of Banksy to Berlińska wystawa miała kilka interesujących eksponatów. Należą do nich oprócz kalendarium przedstawiającej najważniejsze wydarzenia z twórczości artysty także videomapping z animacją znanego obraz z parlamentu brytyjskiego oraz zbiorem jego prac, a także wagon berlińskiego metra ze szczurami.

Po pełną fotorelację zwierającą znacznie więcej prac z tej wystawy zapraszam do galerii. Natomiast jeżeli chce poczytać o innych pracach które nie zostały dokładnie opisane w tym wpisie zajrzyjcie do relacji z wystawy The Art Of Banksy gdzie znajdziecie pojawiły się opisy najbardziej znanych prac artysty.

Pełna galeria: 180 zdjęć

P.S. Więcej o street arcie znajdziecie pod tagiem street art

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s