Część druga relacji z Wrocław Fashion Week 2022, to trzy kolejne pokazy z pierwszego dnia imprezy odbywającej się w Narodowym Forum Muzyki. A także kilka słów na temat mody zrównoważonej.

Zanim przejdę do kolejnych pokazów kilka słów na temat terminu „moda zrównoważona” (bo po publikacji pierwszej części niektórzy czytelnicy nie byli zaznajomieni z tym terminem).
Moda zrównoważona (sustainable fashion) zwana też modą ekologiczną skupia się na naturalnym podejściu do całego cyklu produkcji i dystrybucji odzieży. Określa się tym terminem ogół działań w branży modowej, która ma na celu ochronę środowiska naturalnego. Jest to przeciwieństwo fast fashion, która oparta jest na kolekcjach jednosezonowych. Stąd modę zrównoważoną można określić jako slow fashion. Ubrania projektowane są tak aby cieszyć się nimi przez lata, a nie tylko jeden sezon.
Z terminem moda zrównoważona wiąże się kilka dodatkowych pojęć.
Conscious Shopping, czyli odpowiedzialne zakupy. Zamiast całkowicie rezygnować z zakupów, możemy po prostu je ograniczyć i robić je mądrzej. W tym celu każdy zakup rozpatrujemy w kategoriach przydatności, jakości i wpływu produkcji na środowisko. Rozsądne kupowanie w duchu Conscious Shopping to przede wszystkim wybieranie rzeczy, których naprawdę potrzebujemy, z dobrym składem materiału i jakością, dzięki której przetrwają lata.
Moda cyrkularna – czyli zamknięty obieg zakładający produkcję, konsumpcję i ponowne wykorzystanie. Jej kluczowymi elementami są recykling i upcykling, ale też wymiana czy odsprzedaż używanych ubrań oraz myślenie o wydłużeniu cyklu życia produktu już na etapie projektowania.
Bawełna organiczna – Materiał ten pozyskuje się z włókien tej samej rośliny, jednak wyhodowanej w sposób ekologiczny. Na plantacjach bawełny organicznej niedozwolone jest stosowanie chemicznych, syntetycznych nawozów i pestycydów, dzięki czemu ogranicza się zanieczyszczanie powietrza i wód powierzchniowych.
Eco-friendly (przyjaznej dla ekosystemów) pod tym terminem kryją się nie tylko materiały trwałe i biodegradowalne, ale też wszystkie działania marek, produkty i rozwiązania nieszkodliwe dla natury, np. projektowanie kolekcji wielosezonowych czy korzystanie z usług lokalnych wytwórców.
Artur Ryba @arturryba_
Absolwent Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Swoje zainteresowania opiera na tworzeniu i łączeniu cech malarstwa, tkaniny artystycznej oraz mody zrównoważonej. Zwycięzca Cracow Fashion Week 2022.








Kolekcja metamorphosis została oparta na inspiracji człowiekiem – skupia się na jego przemijaniu i niedoskonałościach ciała. Dekonstrukcja będąca tematem wiodącym w kolekcji stanowi motyw do dualistycznego ujęcia inspiracji. Odniesieniem stają się stricte wizualne aspekty dotyczące ciała, takie jak defekty czy zmiany skórne, natomiast z drugiej strony efekt uzyskany przy pomocy rozpadającego się ubioru i różnych ciężarów materiałów oddaje charakter przemijalności.













Autorskim rozwiązaniem jest użycie technologii haftu maszynowego, dzięki któremu haft sam w sobie staje się materiałem i tworzy ubiór. Pojawiające się zestawienia transparentnych przejść tonalnych przy użyciu tiulu kontrastują z ciężarem i solidnością poszczególnych tkanin. Neutralna kolorystyka kolekcji zostaje połączona z czerwienią oraz odcieniami błękitu i granatu.


Angelika Ożdżyńska @lamfei.pl
Założycielka marki LAMFEI. Projektantka nagrodzona w Paryżu i Sankt Petersburgu. Laureatka Cracow Fashion Awards 2019, uhonorowana wyróżnieniem NEW TALENT AWARD FASHION POST. Finalistka Radom Fashion Show 2019/2021, laureatka WOW Fashion Awards 2021. Nagrodzona przez Vogue Italia, a także okładkę magazynu Lounge Magazine. Projekty mogliśmy zobaczyć w TOP MODEL POLSKA TVN, a także noszone były przez celebrytów m.in. Julię Kosterę, Lilę Janowską, Kayah oraz w teledysku Natalii Shroeder.









Sesja dla fotografów





















Ania Szczygieł @a_szczygiel_
Finalista Polish Talent Support 2017. Stypendystka Krakowskich Szkół Artystycznych w Krakowie na kierunku Artystyczne Projektowanie Ubioru 2018-2021. Finalista Cracow Fashion Awards 2021 z tytułem kolekcja roku 2021 z THAT’S THE WAY I AM inspirowana Londynem.



















SZCZYGIEL- to mix streetwear i high fashion. Konceptualne projektowanie z futurystycznym akcentem. Nie ma tu przypadków. Marka projektująca w zgodzie z zasadami mody zrównoważonej. Marka stacjonuje w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Projektantkę docenił @artsthread I British fashion council w Wielkiej Brytanii oraz Budapest Central European FASHION Week, a Vogue Polska pisze o niej “Młodzi twórcy, na których warto zwrócić szczególną uwagę, to m.in Ania Szczygieł…”.






















SZCZYGIEL – kieruje się zasadą: kobieta ma czuć się silna, inteligentna, piękna, wartościowa.
Projekty Ani Szygieł można było oglądać również na ubiegłorocznej edycji Wrocław Fahion Week.
Credits
- Wydarzenie: @wroclawfashionweek
- MUA: @tak.o.makeup @book_this_look @k_makeup_journal @makeupart.by.katasha @charakteryzator.ka @rozimnoch_makeup @beauty_alien @marcela.and.more @alexandra_kielczewska_makeup @glowup_juliasobura @paulinafrackowiak_makeup
- HS: @larwa_lowe
- Agencja modelek: @spotmanagment
- Reżyserzy pokazów: @adam__krolikowski @tensoroka
- Koordynatorka modelek/modeli: @karolina_stankowska
- Prowadzący: @akt.pmatura @nzoniu
- Organizatorzy: Zuzanna Chabierska @zuzannachabierska Kaja Kubacka (współorganizatorka) @sonhend
Pełna galeria (222 zdjęć)
Wszystkie wpisy poświęcone Wrocław Fashion Week 2022