MovieStats: Statystyki online graczy Biznesu Filmowego 2

Ze względu na zbliżająca się premierę MovieStats czas na podsumowanie tego co znajdzie się w tym nowym/starym serwisie. MovieStats jest reaktywacją BFStats czyli miejsca, gdzie miłośnicy Biznesu Filmowego 2 mogą porównywać swoje statystyki i osiągnięcia z innymi graczami. BFStats umarł śmiercią, nie do końca naturalną, spowodowaną kiepskiej jakość hostingiem (nieoczekiwana utrata danych na nim przechowywanych). Całą historię już opisywałem na tym blogu. W związku z masą nowości w wersji 0.7 BFa nie było czasu na jego reaktywację. Dlatego dopiero po ukończeniu nad nią prac, mogłem skoncentrować się w całości nad przywróceniem statystyk online.
Zanim jednak przejdę do opisywania nowości które tam się pojawią, krótkie przypomnienie co oferowała poprzednia wersja, dla tych, którzy nie mieli okazji poznać oryginalnego projektu (lub tych którzy już zapomnieli co tam ciekawego można było znaleźć).


Co odziedziczył MovieStats po BFStats

Oto najważniejsze opcje, które były dostępne w BFStats (i pozostaną w nowej odsłonie).

Gracze
Serwis został stworzony po to, aby zebrać w jednym miejscu graczy oraz pozwolić im na porównywanie swoich wyników. Oprócz listy wszystkich użytkowników, każdy z nich miał dostęp do swoich danych i statystyk ogólnych, bazujących na profilach stworzonych w grze. Podstawowe statystyki zawierały informacje o liczbie wyprodukowanych filmów, liczbie zdobytych punktów oraz gotówki, trofeach, czasie gry, wygranych festiwalach etc.

Wyzwania
Każdy gracz miał dostęp do listy wyzwań wraz ze statusem ich ukończenia oraz informacjach o najlepszym wyniku dla każdego wyzwania. Dodatkowo dla każdego z wyzwań dostępna była list Top 25 wyników uzyskanych przez wszystkich graczy.
Dostępna była też lista zbiorcza prezentująca najlepszych graczy w trybie wyzwania. Przedstawiała ona osoby, które ukończyły najwięcej wyzwań i zrobiły to w jak najkrótszym czasie.

Trofea
Każdy z graczy miał oczywiście wgląd w zdobyte przez siebie trofea wraz z czasem kiedy to nastąpiło i trybem gry w którym zostało zdobyte. W tabeli Łowcy trofeów można zaś było sprawdzić jak inni gracze sobie z nimi radzili. I kto aktualnie jest najlepszym „Trophy Hunterem„.

Statystyki
Jak sama nazwa wskazuje tutaj mogliście znaleźć szczegółowe statystyki. Dotyczyły one trybów gier: standardowy oraz dowolny, a także filmów, nagród (ich ilości, typu oraz w jakich kategoriach zdobył dany gracz). Odrębne statystyki dotyczyły Box Office w grze (ile najdłużej film przebywał na pierwszy miejscu, lub Top20, a także największa widownia która widziała nasz film w historii oraz w miesiącu premiery).

Twórcy
Tutaj gracz mógł poszukać czy dany aktor, reżyser bądź inny twórca jest dostępna w oficjalnym zestawie, jeżeli nie, można było zgłosić swoją propozycję takiej osoby, przejrzeć propozycje innych graczy czy otrzymać informacje o dostępnych zestawach.

A co nowego
Jak widać było tego całkiem sporo, jednak nowy MovieStatas będzie oferował jeszcze więcej! Oto kolejne informacje o przygotowywanych przeze mnie nowościach

Statystyki kariery
W wersji 0.7.0 gry pojawił się nowy tryb tzw. Kariera. W związku z tym, dostępne będą, dedykowane temu trybowi, zestawienia najlepszych wyników jak i osiągniętych celów.

Porównywanie trofeów
Rozszerzeniem dotychczasowych informacji o trofeach będzie możliwość ich porównania bezpośrednio z konkretnym graczem. Obok siebie będziecie mieli trofea zdobyte przez Was, a także wybranego przez Was innego gracza. Pozwoli to na łatwiejsze analizowanie osiągnięć znajomych.

MovieStats: Łowcy trofeów

Box Office Online
Jedną z głównych nowości serwisu MovieStats będzie BoxOffice Online. Tak, w końcu będziecie mogli chwalić się swoimi niesamowitymi filmami. Na czym ma on polegać? Otóż po zakończeniu gry (w dowolnym trybie) Wasze najlepsze, wyprodukowane w jej trakcie, filmy, zostaną wyeksportowane do MovieStats. Tam, w sekcji BoxOffice będziecie mogli sprawdzić, jak Wasze produkcje wypadają na tle filmów innych graczy. Oprócz zysku, widowni czy też zdobytych nagród, w bazie, będą przechowywane szczegółowe informacje dotyczące danej produkcji. Sam BoxOffice będzie oddzielny dla poszczególnych trybów gry, krajów z których pochodzą użytkownicy oraz okresu z jakiego pochodzą (selekcja filmów z danego tygodnia, miesiąca bądź wszech czasów). W końcu będziecie mogli rywalizować nie tylko ze sztuczną inteligencją ale też i innymi ludźmi.

MovieStats: BoxOffice
MovieStats: Tak wygląda przykładowy BoxOffice filmów graczy

Edytor twórców online
Ten punkt będzie wymaga nieco rozwinięcia. Większość fanów BF2 na pewno wie, że obok gry, dostępny jest BF2 Edytor pozwalający na tworzenie własnych zestawów twórców, które następnie można wykorzystać w grze, w jednym z dostępnych trybów. Geneza jego powstania jest bardzo prosta. Miał mi on usprawnić pracę związaną z tworzeniem bazy danych aktorów, reżyserów i pozostały postaci dostępnych w grze. Po jego napisaniu stwierdziłem, że skoro już jest, to można go udostępnić graczom, aby sami mogli tworzyć własne zestawy. W moich założeniach miało to spowodować wysyp takich zestawów stworzonych przez fanów.

Niestety rzeczywistość znacznie rozminęła się z moimi wyobrażeniami… nie powstał żaden taki zestaw, który mógłby być udostępniony innym graczom. (jedynie BodzioL podesłał mi zestaw stworzony do pierwszej części gry – ale to zupełnie inna kategoria). Ciężko dociekać co było tego przyczyną. Czy fakt, że gra jest zbyt niszowa i nie ma, aż tylu zapalonych graczy, czy też, że zestaw trzeba było tworzyć niemal od początku (ok, jest zestaw przykładowy ale jest on dosyć nie aktualny i zawiera „jedynie” ok 500 twórców podczas, gdy w grze dostępne jest ich już ponad 1400). Sam edytor chyba nie jest problemem, gdyż otrzymuję sygnały, że niektórzy modyfikują zestaw podstawowy na własne potrzeby, problem więc raczej nie jest ze zbyt mało intuicyjnym programem.

Niezależnie od przyczyn idea się nie sprawdziła. W związku z tym, należało inaczej podejść do tematu. Oto więc MovieStats dostarczy coś w stylu Edytora Online. Czym on się różni od dostępnych już wcześniej propozycji graczy? Przede wszystkim tym, że od tej pory to będzie główna baza danych twórców dostępna w grze. Każdy zarejestrowany użytkownik MovieStats będzie mógł zaproponować własnego twórce, którego chętnie by widział w BF2. Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych wraz ze zdjęciami, i przejściu pozytywnie mojej moderacji trafi on, automatycznie do oficjalnej bazy.

I teraz najciekawsze, co jakiś czas (wstępnie planuje co miesiąc, ale zależy to głównie od Waszej aktywności), będzie wypuszczana aktualizacja bazy danych twórców. Gra automatycznie będzie sprawdzać czy nowa wersja zestawu jest dostępna i jeżeli ją wykryje, nowi twórcy zostaną pobrani na Wasz komputer. Nie będziecie więc musieli czekać, aż znajdę czas i dodam, aktorów lub innych twórców, których lubicie i cenicie. Dzięki temu, nie będziecie musieli wklepywać informacji o setkach postaci, a dokładając jedynie małą cegiełkę będziecie mogli współtworzyć bazę BFa. Mam nadzieję, że to zmienione podejście, sprawi, że baza twórców BFa będzie jeszcze większa i bardziej kompletna.

Co natomiast stanie się z aktualnym edytorem? Spokojnie, nadal będzie dostępny dla tych, którym nie do końca podobają się domyślne parametry twórców i będą chcieli na własne potrzeby je pozmieniać.  Wkrótce po starcie MovieStats i pojawieniu się wersji 0.7.5 gry, udostępnię nową wersję edytora wraz nowym zestawem podstawowym z ponad 1500 twórcami. Niestety nie planuje późniejszej aktualizacji tego zestawu, gdyż jak wspomniałem, główna baza danych twórców będzie teraz przechowywany w MovieStats.

Aktywność użytkowników
Wiecie już, że w zbliżającym się serwisie MovieStats będziecie mogli eksportować swoje filmy oraz dodawać własnych twórców. Za te aktywności będziecie otrzymywać punkty. Na ich podstawie będzie tworzona lista najaktywniejszych użytkowników w danym miesiącu oraz w całej historii serwisu.

Nowy layout
… już go pewnie zobaczyliście na załączonych obrazkach ale tak, poświeciłem trochę czasu, aby nieco odświeżyć wygląd serwisu. Praca nad tym elementem nadal trwają…

I tyle na dzisiaj, wkrótce pierwsze informacje o tym, co nowego pojawi się w samej grze. Wszelki uwagi i komentarze mile widziane (pod postem lub na oficjalnym forum gry, w wątku dotyczącym MovieStats)

2 myśli na temat “MovieStats: Statystyki online graczy Biznesu Filmowego 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s